2. 6. 2017

Změna Stanov FAČR: Zrušení Arbitrážní komise, řešení sporů hráčů se výrazně zrychlí

Změna Stanov FAČR schválená dnešní 19. Valnou hromadou FAČR přinesla také významné postavení Hráčské fotbalové unie (HFU), tedy samotným hráčům.

„Je to klíčový okamžik pro demokratické vnímání práv hráčů. HFU se pro FAČR stává jediným oficiálním respektovaným subjektem, který zastupuje hráče na území České republiky,“ uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Fotbalisté se dočkají především výrazného zjednodušení řešení svých případných sporů s kluby.

Úprava Stanov FAČR od dnešního dne znamená zásadní změnu procesu rozhodování sporů mezi mj. kluby a hráči. Nově totiž případy ve druhé instanci již nebude posuzovat zrušená Arbitrážní komise, spory zůstanou pouze v rukách dvoustupňového Sboru rozhodců.

„Jde o důležitý krok, který zrychlí celé řešení všech případů, hráčům to výrazně pomůže. Vyjednávání, která přinesla tuto změnu, byla věcná, odborná a korektní. HFU tímto navíc prokázala už krátce po svém vzniku svoji důvěryhodnost. Splnili jsme, co jsme slíbili. Je to silná motivace do naší další společné práce,“ uvedl pro předseda Hráčské fotbalové unie Tomáš Pešír.

HFU tak naplnila své předsevzetí z února letošního roku, kdy při svém oficiálním zahájení činnosti avizovala zrušení Arbitrážní komise jako jeden z hlavních bodů svého programu.

Patrony HFU jsou bývalí reprezentanti Milan Fukal s Tomášem Hübschmanem či současná opora ženského národního týmu Lucie Voňková. Mezi aktivní členy patří Roman Hubník, Marek Matějovský či Jan Laštůvka.

HFU poskytuje hráčům mj. bezplatný právní servis, zajištění zdravotní péče, vzdělávání, osvětu v problematice dopingu a nelegálního sázení, motivuje je ke spoření a pomáhá jim zajistit pracovní příležitosti po skončení kariéry.