24. 4. 2018

Zemřel Vladimír Weiss, stříbrný medailista z Tokia

V pondělí zemřel po dlouhé nemoci ve věku osmasedmdesáti let bývalý československý reprezentant, majitel stříbrné olympijské medaile z Olympiády v Tokiu Vladimír Weiss. 

Vladimír Weiss nejstarší začínal v Lokomotivě Vrútky, přestoupil do ČH Bratislava a s tímto klubem oslavil mistrovský titul, jako devatenáctiletý mladík. Dres Červené hvězdy oblékal až do své třicítky, kdy ukončil kariéru. Do historie vešla jeho neproměněná penalta z dubna 1965 v důležitém kvalifikačním utkání o postup na MS 1966 v Anglii na bratislavském Tehelném poli proti Portugalsku, které brankou Eusébia vyhrálo 1:0.

Ale mnohem více je nutno akcentovat významný podíl Vladimíra Weisse na zisku stříbra na olympijském fotbalovém turnaji o půl roku dříve. V Tokiu byl pevným členem základní sestavy a odehrál všech šest utkání, včetně finále.

Weiss nejstarší je zakladatelem významné fotbalové dynastie Vladimírů – jeho syn hrál také v reprezentaci Československa a byl na mistrovství světa 1990 v Itálii, vnuk je reprezentantem Slovenska a byl v týmu na MS 2010 v Jižní Africe.

Díky za reprezentaci, upřímnou soustrast pozůstalým a čest jeho památce!