28. 11. 2017

Zástupci UEFA a FIFA jednali v Česku o změně Stanov FAČR

Do České republiky dorazili zástupci UEFA a FIFA, kteří jednali s delegáty české a moravské komory ohledně změny Stanov FAČR. Tato změna má systémově umožnit zvolit vždy při Valné hromadě FAČR jejího předsedu. Dopoledne proběhlo setkání se zástupci české komory, odpoledne se delegace přesunula na Moravu.

„Rozumíme požadavkům UEFA a FIFA na systémové řešení otázky volby předsedy FAČR, v tomto pohledu panuje určitě shoda. Byl bych rád, kdyby se k tomu moravská část delegátů postavila také pragmaticky, jde nám přeci o stejnou věc a tou je zvolení předsedy, “ řekl k dopolednímu jednání II. místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr.

Výkonný výbor FAČR už na svém zasedání 27. 6. 2017 schválil návrh, podle kterého by bylo v případě nezvolení předsedy zavedeno 4. kolo volby, v němž by už rozhodovala jen prostá většina přítomných delegátů. Nyní chtějí zástupci UEFA a FIFA pomoci tomu, aby byl tento návrh začleněn do Stanov FAČR, které se budou schvalovat při prosincové Valné hromadě FAČR. 

„Systémové řešení této otázky považujeme za velmi důležité. V tomto případě znamená systémové řešení jen a pouze změnu Stanov FAČR. Věřím, že tomu všichni delegáti takto rozumí a podle toho k našemu pracovnímu setkání přistoupí,“ řekl dopoledne místopředseda UEFA Grigoryi Surkis. Kromě něj se odpoledního jednání v Brně se zástupci Moravy (zástupci HET ligy, Fortuna národní ligy, MSFL a divizí, KFS a OFS Moravy) zúčastnil i ředitel oddělení národních asociací FIFA, p. Bjorn Vassallo a také člen Komise pro národní asociace FIFA p. Nodar Akhalkatsi.

Mimořádná Valná hromada FAČR se koná v Nymburku v úterý 12. prosince 2017.