18. 1. 2020

Zajímavý seminář fotbalových lékařů

Lékaři klubů FORTUNA:LIGY a Fortuna národní ligy, ale i reprezentačních týmů různých věkových kategorií, a také ti, kteří mají za úkol pečovat o mladé talenty v akademiích, se v sobotu 18. ledna sešli v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích na každoročním semináři. 

Potěšitelné je, že akce byla velmi dobře navštívena a těšila se velkému zájmu přítomných. Místopředseda Zdravotní komise FAČR (dále jen ZK) MUDr. Petr Čechal seznámil s programem: „Tentokráte, ve srovnání s loňskem, kde bylo zaměření na praktickou stránku, jsme připravili sérii přednášek na různá témata.“

Na programu bylo například pojednání o únavových zlomeninách, poranění hlavy, o ultrazvukovém vyšetření měkkých tkání, jedna přednáška se zabývala avulzním poraněním kyčelního kloubu a došlo i na téma náhlé smrti sportovců.

Kromě toho se přítomní seznámili i s tím, jak funguje takzvaný balance taping v praxi nebo s užitím přenosné hyperbarické komory při rychlejší regeneraci sportovců.

To, co taková komora umí, máme vyzkoušeno z praxe u nás v nemocnici, máme zde velkou komoru už delší dobu. Teď si vyslechneme, jak se dá pracovat s mobilní, kterou je možno snadno vzít s týmem,“ říká na toto téma primář z ÚVN MUDr. Petr Krejčí, který je už více než čtvrtstoletí jedním z lékařů české fotbalové reprezentace a dlouhou dobu úspěšně vede ZK asociace.

Na závěr zajímavého setkání byl pozván profesor MUDr. Pavel Pafko, který je znám jako velký vyznavač sportu, byť spíše individuálního.

„Pan profesor je opravdový guru chirurgie u nás a to, že má blízko ke sportu se o něm ví. Pozvali jsme ho, abychom se ho zeptali na jeho názory, třeba nám ze svého pohledu řekne i to, jak vnímá fotbal, tedy kolektivní sport. Jde o jakési zpestření našeho semináře, setkání s takovou osobností bude jistě zajímavé,“ doplnil doktor Petr Krejčí.

Více o sobotním semináři fotbalových lékařů najdete ve videu.