6. 4. 2021

Žádost UČFT o spuštění organizovaného tréninku dětí

Unie českých fotbalových trenérů žádá o spuštění organizovaného tréninku dětí a mládeže. Připojuje se tím k aktivitě pro Restart amatérského sportu dětí a mládeže. Žádost podporuje i Fotbalová asociace České republiky.

Pane premiére a pane ministře zdravotnictví,

jménem Unie českých fotbalových trenérů Vám zasíláme žádost o spuštění organizovaného tréninku dětí a mládeže.

Nechceme v této žádosti vypočítávat všechny konkrétní důvody hovořící pro spuštění tréninku, neboť jsou Vám nejspíše také známé. Připojujeme se tímto k aktivitě pro Restart amatérského sportu dětí a mládeže. Plně podporujeme pět bodů, které iniciativa expertů sestavila a žádáme Vás o rychlé umožnění organizovaného tréninku dětí a mládeže již v týdnu po Velikonocích.

Počty nakažených se dostaly již 1. dubna pod úroveň listopadu 2020, kdy bylo možné trénovat organizovaně ve dvojicích. A to za nulové proočkovanosti, mnohem nižšího čísla lidí, co prodělali Covid a za 4-5x menšího slunečního svitu.

Vědecké studie ukazují minimální možnost nakazit se ve venkovním prostoru, a dokonce vědecké studie z fotbalu potvrzují, že k nákazám nedochází ani při kontaktní hře.

Chápeme, že situace počtu hospitalizovaných je stále vážná, přestože i tato čísla klesají. Jedná se však o opačný pól populace nad 65 let, která navíc prochází masivním očkováním.

Ve většině vyspělých evropských zemí se trénuje kontaktně, děti se před tréninky plošně netestují a v mnoha zemích se současně chodí i do škol. Pokud bude minimálně v první desetidenní fázi trénink bezkontaktní, je nulové riziko přenosu mezi sportovci. A pokud se přejde na kontaktní aktivitu, může být riziko přenosu podle studií kolem 1 %.

Věřte, prosím, že rodiče i trenéři dětí udělají vše pro to, aby sportování dětí v klubech bylo v první fázi bezkontaktního sportování naprosto bezpečné, včetně doby před tréninkem a po tréninku.

Podaná ruka ke spolupráci znamená vyzdvižení osobní zodpovědnosti, na rozdíl od restrikcí, které osobní zodpovědnost ponižují a historicky vždy vyvolávaly odpor a snahu nařízení porušovat. Současné aktivity lidí, kteří se kumulují na různých místech, jsou vlastně formou protestu a jednoznačně ukazují na potřeby lidí. Naštěstí jsou venkovní aktivity bezpečné, takže čísla budou i navzdory tomu nadále klesat.

Kumulace lidí ve vnitřních prostorách dle vyjádření vědců problémem je, a to nejen současný pobyt, ale i následné pobyty. Pokud se povede vysvětlit a zajistit plné větrání místností, kde se lidé kumulují, tedy obchody, dopravní prostředky, průmysl, úřady a školy, věříme, že i při plném spuštění organizovaného venkovního sportu budou čísla epidemie i nadále klesat.

Za Unii českých fotbalových trenérů

Prezident Verner Lička