9. 2. 2019

Výročí narození Josefa Masopusta a Rudolfa Vytlačila

Dne 9. února si připomínáme výročí narození dvou výrazných osobností československého fotbalu. V tento den roku 1912 se narodil Rudolf Vytlačil, v roce 1931 se narodil Josef Masopust.

Prvně jmenovaný se zapsal do historie naší kopané především v šedesátých letech 20. století, kdy dovedl reprezentaci nejprve k bronzové medaili na Poháru národů (předchůdci mistrovství Evropy), v roce 1962 byl trenérem týmu, který na světovém šampionátu v Chile získat stříbrnou medaili a o další dva roky později dovedl olympijský výběr ke stříbrným medailím na OH v Tokiu.

Pan Rudolf Vytlačil zemřel 1. června 1977 v rodném Schwechatu v Rakousku.

Josef Masopust spojil svou kariéru především s pražskou Duklou, v jejímž dresu nastupoval dlouhých šestnáct let a osmkrát slavil zisk mistrovského titulu.

S národním týmem získal stříbrnou medaili na světovém šampionátu v Chile roku 1962 a bronzovou medaili v roce 1960 na Poháru národů.

V roce 1962 získal cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu. Celkově v národním dresu odehrál 63 utkání a vstřelil deset branek. Pan Masopust zemřel 29. června roku 2015.