17. 6. 2021

Výkonný výbor FAČR potvrdil v roli předsedy KR Radka Příhodu

Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky (VV FAČR) ve čtvrtek formou hlasování per rollam definitivně a jednomyslně potvrdil jmenování Radka Příhody do funkce předsedy Komise rozhodčích FAČR.

Stalo se tak poté, co VV FAČR 8. června na svém prvním jednání Příhodu jednomyslně schválil jako kandidáta do této funkce a Ligové grémium Ligové fotbalové asociace (LFA) ve středu 16. června tento krok vzápětí taktéž jednomyslně odsouhlasilo.

Čtvrteční rozhodnutí VV FAČR per rollam tak celou věc formálně uzavřelo. „Radkovi Příhodovi upřímně gratuluji a přeji mnoho úspěchů v této velmi náročné roli. Jako rozhodčí nasbíral mnoho zkušeností, na ligové úrovni se vyprofiloval do role respektované osobnosti a uspěl také na mezinárodní scéně. Má veškeré předpoklady, aby obstál i v této nové roli,“ řekl Petr Fousek, předseda VV FAČR. 

„Oceňuji na tomto procesu tři věci. Primárně shodu napříč fotbalovým spektrem na jménu Radka Příhody, ať to v minulém týdnu bylo jako první jednomyslné rozhodnutí Výkonného výboru jako jediného kandidáta do funkce, tak včerejší jednomyslný verdikt Ligového grémia LFA. Všichni si uvědomujeme, že v oblasti rozhodcovství je třeba učinit celou řadu změn, nejde pouze o Komisi rozhodčích FAČR. Jde také o další návazné kroky. Jsem spokojen s rychlostí, s níž bylo jeho jmenování uskutečněno. A všechna jednání byla navíc rozhodnuta jednomyslně a v absolutní shodě,“ uvedl Fousek.

Příhoda bude přizván na další jednání VV FAČR, kde dojde ke schválení celé pětičlenné komise. Jedním z jejích členů bude jako zástupce LFA figurovat Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA, jehož potvrdilo Ligové grémium LFA již na středečním zasedání.

Příhoda v čele KR FAČR vystřídá Portugalce Vítora Mela de Pereiru, kterému VV FAČR vyslovil poděkování za jeho odvedenou práci. Vítor Melo de Pereira byl předsedou KR FAČR od letošního ledna poté, co se ujal funkce po odvolaném Jozefu Chovancovi.

"Jsem rád, že mé jmenování do čela komise rozhodčích jednohlasně podpořily jak VV FAČR, tak Ligová fotbalová asociace. Tento silný mandát vnímám jako jednu z důležitých podmínek k tomu, abychom mohli transparentní a systémovou prací začít rozhodčím v Česku navracet tolik potřebnou důvěru. Dobře vím, že to nebude snadný úkol. Ale přesto pevně věřím tomu, že s komisí odborníků a ve spolupráci s rozhodčími, kteří dostanou naši důvěru, se nám to podaří. Český fotbal to potřebuje," uvedl ke svému jmenování do funkce Radek Příhoda.