5. 2. 2019

Valná hromada FAČR schválila uvolnění členských příspěvků

Mimořádná valná hromada Fotbalové asociace ČR v Nymburce prakticky jednohlasně schválila uvolnění členských příspěvků, kterými FAČR pokryje náklady za první čtvrtletí tohoto roku. Hromada zároveň zrušila část usnesení o rozdělování dotací, které neodpovídalo platnému rozhodnutí ministerstva, a novým členem výkonného výboru zvolila Pavla Brímuse.

Asociace využije členské příspěvky nejen k zajištění hospodaření, ale také k dofinancování některých státních dotací. V určitých případech se totiž FAČR musí podílet spoluúčastí, jinak by o dotace přišla. Vloni asociace vybrala na členských příspěvcích 52 milionů korun, což představovalo asi šest procent celkových příjmů.

Asociace potřebovala uvolnit členské příspěvky, než dorazí dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. To se podle náměstka ministra pro sport Karla Kováře stane do konce března. V letošním roce půjde do fotbalu asi 900 milionů korun, z toho 380 milionů korun bude dělat přímá podpora v programu Můj klub.

Valná hromada zároveň částečně zrušila usnesení z předloňské 19. valné hromady o distribuci dotací pro rok 2018, které neodpovídalo platnému rozhodnutí ministerstva.

 

ZÁZNAM PŘENOSU Z MIMOŘÁDNÉ VALNÉ HROMADY NAJDETE ZDE

Od loňského roku se totiž změnilo přerozdělování dotačních prostředků. Sportovní svazy jsou na rozdíl od minulých let povinné použít finance z dotací pouze vlastním jménem a na vlastní účet, takže už prakticky nemohou přeposílat dotace do klubů a oddílů.

Hromada schválila uvolnění dotací i částečné zrušení usnesení o dotacích prakticky jednomyslně. Z českých delegátů hlasovalo pro všech 120 přítomných, z Moravy pak 67 a pouze jeden se zdržel.

"Bylo to konstruktivní, rychlé, jsem za to strašně moc rád. Ukazuje to, že i ve fotbale jsme schopni táhnout za jeden provaz, že to začínáme chápat všichni. Mám z dnešní valné hromady velmi dobrý pocit," řekl na tiskové konferenci předseda FAČR Martin Malík.

"Byl bych smutný, kdyby to takhle nedopadlo. I když vždy se může něco přihodit. Od svého příchodu do této funkce jsem pochopil, že fotbalu chybí určitá vyšší intenzita komunikace mezi jednotlivými lidmi. Před valnou hromadou jsme vedli celou řadu jednání a snažili jsme se vysvětlit, co potřebujeme. De facto jednomyslný výsledek je odrazem toho, že jsme byli schopni si to vysvětlit. Nejednalo se o nic kontroverzního," dodal.

Hromada také zvolila novým členem výkonného výboru za Moravu jediného kandidáta Brímuse, předsedu zlínského krajského svazu. Ve "fotbalové vládě" nahradí Pavla Blahu, jenž skončil v čele krajského svazu a později na funkci ve výkonném výboru rezignoval.

"Je to obětavý funkcionář, působil jako předseda okresního svazu ve Zlíně. Původem je házenkář, k fotbalu se dostal až v poslední době. Je to velmi slušný a dost pracovitý člověk, bude pro výkonný výbor přínosem," řekl místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal.

Hromada rovněž přijala úpravu stanov, která umožní rozšířit počet členů revizní a kontrolní komise ze tří na pět.