1. 6. 2018

Valná hromada FAČR schválila úpravu stanov při volbě předsedy

Valná hromada Fotbalové asociace ČR dnes v Praze schválila úpravu stanov při volbě předsedy. Změna zajistí, aby se do budoucna zabránilo patovým situacím, jak požadovaly mezinárodní federace FIFA a UEFA. Ve druhém a třetím kole budou o šéfovi FAČR nově rozhodovat hlasy všech delegátů bez ohledu na komory. 

"Valná hromada dopadla dobře, šla rychle a jsem tedy velmi spokojený. Díky delegátům za tento výsledek a změnu Stanov FAČR, protože konečně můžeme začít dělat reálný fotbal. Návrh změny Stanov sice byl dojednán již v předstihu, byť do poslední chvíle zaznívaly určité protinávrhy. S lidmi z Moravy jsme se snažili do poslední chvíle komunikovat, klidný jsem tedy ani dnes nebyl, na druhou stranu jsme udělali maximum a výsledek, které se dnes dostavil, to dokládá," komentoval výsledek valné hromady předseda FAČR Martin Malík. 

Zástupci Čech a Moravy se na úpravě stanov dohadovali od loňského června, kdy valná hromada zablokovala volbu předsedy a ani tři kola nerozhodla o nástupci Miroslava Pelty. Nový šéf, jímž se stal Martin Malík, byl zvolen až v prosinci. UEFA a FIFA proto volaly po změně, která by patu do budoucna zabránila. Mezinárodní federace pohrozily sérií sankcí a zavedením normalizační komise, pokud nedojde ke změně do 15. června. Tato komise by mohla převzít funkce výkonného výboru FAČR i sama změnit problematickou část stanov.

 

Česká a moravská komora se v dubnu po dlouhých jednáních dohodly na úpravě, což posléze stvrdily podpisem, a dnes návrh změny schválila valná hromada. V Čechách bylo pro všech 128 delegátů, za Moravu hlasovalo pro úpravu 43 ze 73 delegátů, 26 bylo proti a čtyři se zdrželi hlasování. Volilo se veřejně, neboť neprošel návrh předsedy klubu Dolního Benešova Petra Machovského, aby se hlasovalo tajně.

Po úpravě stanov bude nově pouze v prvním kole předseda potřebovat pro zvolení nadpoloviční počet hlasů z Čech i z Moravy. Ve druhém kole, do kterého by nově šli všichni uchazeči, by zvítězil kandidát s nejvyšším součtem hlasů v obou komorách dohromady.

Pokud by došlo k remíze, postoupí do třetího kola ti, kteří získají nejvíce hlasů v druhém kole. Předsedovi by pak znovu stačil prostý nejvyšší součet hlasů v obou komorách dohromady. Pokud by opět došlo k rovnosti, musel by ve čtvrtém kole rozhodnout los.

Vedle rozhodování o stanovách dnešní valná hromada také zvolila jednoho člena výkonného výboru za okresy a kraje Čech. Suverénně se jím stal Michal Blaschke, který byl jediným kandidátem.