27. 2. 2018

V Bratislavě proběhl 42. řádný kongres UEFA

Za účasti předsedy FAČR Martina Malíka, Generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky a místopředsedkyně Komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkové, proběhlo v Bratislavě 42. řádné zasedání kongresu UEFA. Řešilo se na něm tradičně finanční hospodaření UEFA, ale i jiné aktuální otázky.

Na fotbalovém mistrovství Evropy v roce 2020 si reprezentace mezi sebe rozdělí 371 milionů eur, což je o 70 milionů víc než na předloňském šampionátu. Na kongresu v Bratislavě o tom informoval Generální sekretář evropské fotbalové unie UEFA Theodore Theodoridis.

„Prioritou zůstává samotná sportovní motivace dostat se na mistrovství Evropy v roce 2020. I finanční otázka účasti na šampionátu je ale samozřejmě pro všechny národní asociace zajímavá, nás nevyjímaje,“ uvedl po jednání v Bratislavě Předseda VV FAČR Martin Malík.

V letech 2020 až 2024 bude také UEFA mezi 55 účastnických svazů rozdělovat rekordní částku 775,5 milionu eur v rámci jejího projektu na rozvoj fotbalu. Šéf unie Aleksander Čeferin rovněž slíbil, že bude i nadále ze všech sil bojovat o snížení rozdílů mezi bohatými kluby a zbytkem Evropy. "Musíme se zamyslet nad systémem našich soutěží, především proto, aby byly vyrovnanější," prohlásil.

„FAČR klade dlouhodobě velký důraz na rozvoj Grassroots aktivit, talentované mládeže a také ženského fotbalu. Jsme tak jednoznačně potěšeni, že se navýší objem peněz, které k podpoře a rozvoji těchto oblastí výkonnostního fotbalu, budeme moci využívat,“ komentoval Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Zástupci FAČR také vedení UEFA informovali o pokračujících jednáních vyjednávacích skupin Čech a Moravy, které řeší systémovou změnu Stanov FAČR. Ta by v budoucnosti měla zabránit patové situaci při volbě předsedy české fotbalové asociace.

„Moravská komora se minulý týden sešla a projednala aktuální stav věci, včetně odpovědi na její dopis ze strany FIFA. Vyvodila vlastní závěry a pověřila v tomto směru mandátem svoji vyjednávací skupinu k dalším jednáním. V tomto duchu jsme také informovali představitele UEFA a FIFA, s tím, že po následném jednání české a moravské komory doufáme budeme už schopni říci více, včetně případné časové osy jakýchkoliv změn, které by do léta vedly k zažehnání rizika nastolení normalizační komise,“ uvedl k celé záležitosti Předseda VV FAČR Martin Malík.

V Bratislavě byl také zvolen Juan Luis Larrea Sarobe ze Španělska jako nový člen VV UEFA (na jeden rok za odstoupivšího španělského předsedu A. M. Villara). Na stejné časové období a ze stejného důvodu byl pak zvolen za místopředsedu FIFA Maďar Sandora Csányi.

Účastníci bratislavského kongresu byli dále informování také o konání Kongresu FIFA v Moskvě, kde proběhne již 11. 6. 2018 Konfederační meeting. Nadcházející kongres UEFA pak bude hostit Řím.

 

42. řádný kongres UEFA, Bratislava, 26.2.2018