13. 5. 2022

UEFA i FAČR podporují petici proti Superlize

Je to již rok, kdy 12 evropských fotbalových klubů ze 3 zemí (Španělsko, Anglie a Itálie) přišlo s myšlenkou vytvořit fotbalovou Superligu, nové soutěže pro 20 klubů zcela mimo struktury fotbalových soutěží v Evropě.

Proti této snaze, která by s velkou pravděpodobností výrazně narušila základní principy fungování evropského fotbalu, vystoupily kromě UEFA a FIFA nejen kluby z jiných evropských zemí včetně Německa a Francie, ale také národní fotbalové svazy včetně všech 55 z Evropy, ligy, trenéři, hráči, mnohé vlády i politici (mj. francouzský prezident Macron a britský premiér Johnson) a především fanoušci. Po pouhých několika dnech devět klubů z projektu Superligy odstoupilo a zůstaly pouze tři. 

V druhé polovině dubna proběhlo v sídle UEFA v Nyonu zasedání správní rady organizace Football Supporters Europe (FSE), které zastřešuje organizace fanouškovských skupin po celé Evropě.

Po skončení tohoto zasedání UEFA oznámila svoji podporu projektu „Win It On the Pitch“ („Vyhraj to na hřišti“). Tato iniciativa žádá Evropskou unii o ochranu základních principů existujícího evropského fotbalového modelu. Vznik Superligy by totiž významným způsobem poznamenal fotbal v Evropě na všech úrovních.

Základní myšlenkou projektu je, že fotbal je určený skutečně pro všechny, tedy pro všechny kluby a všechny fanoušky. Cílem iniciativy „Win It On the Pitch“ je snaha ochránit stávající model evropského fotbalu.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) podporuje zachování stávajícího systému domácích ligových a pohárových i evropských soutěží. Vznikem uzavřené Superligy pro několik největších a nejbohatších klubů by došlo k nabourání celého ekosystému evropského fotbalu.

„Zdánlivě se může zdát, že se jedná o záležitost, která se českého fotbalu nedotýká, protože jde o spor mezi UEFA a evropskými velkokluby, ale to je hluboký omyl. Vytvoření soutěže mimo systém UEFA by poškodilo evropské poháry i systém solidarity, z kterého těží nejen FAČR, ale i české fotbalové kluby. Byly by poškozeny také národní reprezentace a systémy výchovy mládeže. Pro český fotbal by to mělo v průběhu let nedozírné následky,“ zdůrazňuje Petr Fousek, předseda FAČR. Proto je i podpora českých fotbalových fanoušků nesmírně důležitá.

Kouzlem stávajícího modelu je skutečnost, že mezi nejlepší kluby může v evropských pohárech postoupit prakticky jakýkoliv klub z Evropy. Celý systém evropského fotbalu je úzce provázaný a například na přestupech nejlepších hráčů i do těch nejbohatších klubů finančně participují i kluby, které v mládí daného hráče vychovávaly. Stejně tak dochází i k přerozdělování příjmů ze soutěží UEFA zpět do fotbalového prostředí. Je téměř jisté, že vznik „Superligy pro vyvolené“ by výše uvedené principy fungování fotbalu narušil.

Na Kongresu UEFA v tomto týdnu ve Vídni předseda UEFA Aleksander Čeferin označil neúspěšný podnik Super League jako „drzý pokus hrstky oligarchů a fotbalových aristokratů zahájit projekt, který by pošlapal všechny hodnoty evropského fotbalu a evropského společenství.“

FSE zaregistrovalo iniciativu „Win It On the Pitch“ oficiálně jako evropskou občanskou iniciativu na úrovni Evropské unie. Ta dává občanům EU a fotbalovým fanouškům šanci jednou provždy ukončit snahy o vytvoření Superligy. Podmínkou je nasbírat do 13. března 2023 jeden milion podpisů.

Fotbalová asociace ČR vyzývá všechny fanoušky fotbalu, aby tuto petici podepsali na webových stránkách iniciativy - www.winitonthepitch.eu