30. 8. 2019

Světový den srdce podporuje i FAČR

Na devětadvacátého září připadá každý rok Světový den srdce, který si připomínají lidé po celém světě od roku 2000, kdy byla akce založena Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací. A Fotbalová asociace České republiky je jedním z třiceti členů UEFA, kteří podporují kampaň.

Světovou federaci srdce za podpory UEFA se snaží kontinuálně podporovat lepší kvalitu života včetně lepší ochrany zdraví včetně srdce. Snaží se o to jak u jednotlivců, tak i v rámci různých komunit, společností a v neposlední řadě také v rámci fotbalových organizací.

Kardiovaskulární onemocnění má na svědomí téměř polovinu všech úmrtí v rámci nepřenosných onemocnění, což z ní činí hlavní příčinu úmrtí na světě a každoročně si vyžádá 17,9 milionů životů.

Kampaň „Be a Heart Hero“ je podtitul pro rok 2019, ve kterém si budeme na konci září opět připomínat Světový den srdce.

Jedním z cílů kampaně je i vylepšení životního stylu na fotbalových stadionech, které by měly nabídnout fanouškům nekuřácké prostředí, zdravé jídlo, možnost jet na stadion na kole a spoustu dalších podobných aktivit.

V minulosti řada evropských fotbalových asociací připravila různé kampaně na podporu Světového dne srdce. Například chorvatští fotbalisté během reprezentačního srazu absolvovali praktický kurz resuscitace v roce 2018 pod vedením odborníků a využili toho pro informování fanoušků a veřejnosti.

V Dánsku byli organizované fotbalové tréninky pro ženy od 16 do 65 let, kterým se díky pravidelnému pohybu zlepšil krevní oběh i celková fyzická odolnost.

V Dánsku byli organizované fotbalové tréninky pro ženy od 16 do 65 let, kterým se díky pravidelnému pohybu zlepšil krevní oběh i celková fyzická odolnost.  V Německu, stejně jako v České republice, zase věnují pozornost seniorskému fotbalu neboli tzv. Walking football.

Vše o Světovém dni srdce a Světové federaci srdce lze dohledat na webových stránkách ZDE, kde najdete také odkazy na sociální sítě federace.