13. 9. 2018

Stříbrný olympionik Ján Geleta slaví pětasedmdesát

Před 75 lety se narodila významná osobnost československé fotbalové historie Ján Geleta. Největšího mezinárodního úspěchu dosáhl slovenský rodák na olympijských hrách v Tokiu 1964, na kterých s národním výběrem vybojoval stříbrné medaile.

Ján Geleta, který se narodil 13. září 1943, patřil mnoho let k oporám pražské Dukly, se kterou v letech 1964 a 1966 získal dva mistrovské tituly a zahrál si o Pohár mistrů evropských zemí. Mrštný záložník se uplatnil také v československé reprezentaci, se kterou dosáhl na stříbrnou olympijskou medaili v Tokiu 1964. Právě tu, spolu se ziskem titulu Fotbalista roku v roce 1967, považuje Geleta za vrchol své kariéry.

Geleta celou dospělou fotbalovou kariéru strávil v Dukle Praha, jen úplně poslední sezónu hrál za Motorlet. Jako mladík začínal v Partizánském, od konce vojny ale žije v Čechách.

Za seniorskou reprezentaci nastoupil v 19 zápasech a dal dva góly, v pamětí zůstává přátelské utkání proti Nizozemsku v listopadu 1966 v Amsterodamu. Geleta tehdy přispěl brankou k čs. vítězství 2:1, jež neunesl mladičký Johan Cruyff, vyloučený za urážku rozhodčího. Vynikající výkon podal i o rok později v domácím kvalifikačním utkání proti Španělsku, ve kterém ve středu pole zcela zastínil hvězdy Realu, Barcelony a dalších velkých klubů. Po konci kariéry zůstal Geleta jako úředník v armádě a řadu let hrál za starou gardu.

FAČR gratuluje a přeje hodně zdraví a štěstí v osobním životě!