22. 5. 2023

Sparta má první letošní titul v PLANEO Cupu, vyhrála finále U10 v Hlučíně!

Sparta je historicky nejúspěšnějším týmem Poháru mládeže FAČR PLANEO Cupu, ale letos si musela počkat na první triumf až do čtvrtého finálového turnaje. 

Letenští se radovali v Hlučíně z prvenství v kategorii U10, když během finálového programu prohráli pouze jediné utkání ve Zlaté skupině se Slováckem. 

Do Hlučína zavítal finálový turnaj Planeo Cupu poprvé a ve hře byl mezi 24 účastníky kategorie do 10 let rozdělených do čtyř základních skupin i domácí tým, který obsadil 18. místo. Hlučínský fotbal má bohatou historii a jedním ze slavných hráčů, který spojil svůj fotbalový trenérský život s tímto klubem, je autor téměř dvou stovek ligových gólů Václav Daněk.   

„Je to super. Musím říct, že tady současná doba a možnosti dávají klukům obrovskou příležitost poznat, jak to chodí jinde, jak tam pracují, jak ta ostatní družstva vypadají. A ta zkušenost, která není jen o fotbale, je ohromná a za každý takový turnaj a akci musíme být obrovsky rádi a pro každého fotbalistu je to skvělé. Mám k Hlučínu blízko, protože jsem tady působil u tehdy druholigového mužstva i u mládežnických a dorosteneckých týmů U16 a U18. Ale samozřejmě jsem tady kvůli této velké akci, na kterou stojí za to se přijet podívat. Já jsem začal hrát fotbal v devíti letech a nebylo to tehdy až tak brzy. My jsme měli speciální přípravu, když jsme si hráli na vojáky v pískovnách nebo skákali po stromech a ta specializace byla až pozdější. Já jsem takový turnaj jako kluk nezažil. Hrál jsem sice nějakou soutěž, ale možnosti, aby se střetávaly nejlepší týmy v republice, v naší době nebyly,“ rozpovídal se v Hlučíně slavný kanonýr Baníku Ostrava, francouzského Le Havru nebo Innsbrucku. 

Ze základní fáze turnaje prošly do Zlaté skupiny bez ztráty bodu pražská Sparta a Sigma Olomouc. Dalšími dvěma vítězi základních skupin se staly Baník Ostrava a FC Písek.     

V prvních třech finálových turnajích kralovaly moravské týmy Zbrojovka Brno, Sparta Brno a Hanácká Slavia Kroměříž. Až v Hlučíně narušil moravskou nadvládu favorit z pražské Letné.

Ve Zlaté skupině jednoznačně dominovala Sparta, která ve dvou utkáních nasypala svým soupeřům dokonce dvouciferný počte gólů a celkem se během turnaje v jedenácti zápasech trefila sedmdesátkrát! V průměru tak nastřílela v každém utkání téměř sedm gólů.

Sparťanskou hru zdobila i výborná defenzíva, když obrana ACS inkasovala jen dvanáctkrát. Sparta za celý turnaj zaváhala jen jednou. V předposledním utkání proti ní překvapivě získalo své jediné body ve Zlaté skupině FC Slovácko. Pražané nasbírali 18 bodů a o tři body za sebou nechali druhou Sigmu Olomouc, která kromě Sparty podlehla ve Zlaté skupině ještě Tempu Praha. Právě Tempo si překvapivě odváží do hlavního města bronzové medaile. 

V Hlučíně se objevil i další nedávný reprezentant David Jarolím. Bývalý hráč mj. Bayernu Mnichov, Norimberku, Hamburku nebo Evianu odehrál v Bundeslize přes 300 zápasů a v Hlučíně povzbuzoval svého syna v dresu Bohemians.   

 

„Jsme tady s klukem poprvé, ale už dříve jsem Planeo Cup zaznamenal. Pro ty kluky je to super motivace. Když se podíváme na organizaci, jaké jsou tady emoce a super výkony, tak je třeba to podporovat. My jsme sice slávisti, ale mladý fandí Bohemce, a tak za ní i hraje. Důležité je, že je nadšený do fotbalu, baví ho a o to hlavně jde. Netrénuji ho, má své trenéry, které musí respektovat. Teď jsem prakticky rok bez trenérského angažmá, tak je super, že se mohu věnovat dětem. Pracujeme na nějakých věcech, kde má nedostatky nebo co nedělají v tréninku, a v těchto věcech se mu věnuji. Kluci hrají na malém prostoru a je třeba si vyzkoušet všechny pozice. My jsme byli záložníci, ale jeho to táhne dopředu. Je rychlejší, než jsme byli my, ale nevím, po kom to má, protože my jsme nebyli zrovna nejrychlejší hráči,“ připomněl David Jarolím, že i jeho otec Karel a bratr Lukáš hráli ve středu hřiště. Možná se tak z rodu Jarolímů v příštích letech dočkáme dalšího úspěšného fotbalisty. 

V Planeo Cupu zbývá odehrát poslední dva finálové turnaje. Kategorie U9 se představí ve Varnsdorfu a nejmladší fotbalisté do 8 let se utkají v Uničově.    

PLANEO CUP 2023: KATEGORIE U10 – KONEČNÉ POŘADÍ

Pořadí Tým Body
1. AC Sparta Praha 18
2. SK Sigma Olomouc 15
3. FC Tempo Praha 12
4. FC Písek 10
5. FC Baník Ostrava 10
6. FK Příbram 8
7. FKM Vysočina Jihlava 6
8. FC Slovácko 3

 

Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Jonáš Vojáček - FC Slovácko Samuel Bocchetti - AC Sparta Praha Aaron Spyra - CU Bohemians Praha


FINÁLOVÉ TURNAJE PLANEO CUP – POHÁR MLÁDEŽE FAČR 2022/23

U13: 29. - 30. 4. 2023 Vysoké Mýto
U12: 13. - 14. 5. 2023 Kuřim
U11: 6. - 7. 5. 2023 Benešov
U10: 20. - 21. 5. 2023 Hlučín
U9: 27. - 28. 5. 2023 Varnsdorf
U8: 3. - 4. 6. 2023 Uničov


Kompletní rozlosování najdete ZDE.

Foto: Josef Štěpán