16. 6. 2016

Smutná zpráva: Zemřel Luděk Macela

Dlouholetý hráč Dukly Praha a československé reprezentace Luděk Macela zemřel v noci na čtvrtek v 65 letech po dlouhé a těžké nemoci.

Jeho jméno je spojeno s Duklou Praha a jejímu úspěchy v 70. a na začátku 80. let. Vyhrál s ní třikrát titul mistra Československa a jednou domácí pohár. V nejvyšší soutěži odehrál na postu krajního a středního obránce 267 utkání a dal 12 gólů.

Osmkrát nastoupil také za reprezentaci Československa, kterou jako kapitán dovedl k historickému zlatu na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980.

Po skončení hráčské kariéry byl dlouholetým funkcionářem. V letech 1999 až 2001 byl třetím místopředsedou a generálním sekretářem fotbalového svazu. Od roku 2002 byl čtyři roky šéfem mládeže ve Spartě a poté působil pět let jako předseda Komise rozhodčích. Později stál v čele Nadace fotbalových internacionálů.

Luděk Macela patří do Síně slávy Dukly Praha, jeho kamarádi na něj budou vždycky vzpomínat i tak, jak o něm mluvil slavný dukelský trenér Jaroslav Vejvoda: „Hráč pluskalovského ražení, který to, co mu osud nenadělil na talentu, tvrdošíjně a zarputile dotahoval poctivou přípravou.“ V Dukle Macelovi říkali Rádio – pořád totiž mluvil, pořád něco řešil, vtipkoval, tmelil partu.

Jako výborného kamaráda a skvělého člověka si ho budou pamatovat určitě nejen fotbalisté Dukly.

Fotbalová asociace České republiky vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým.