12. 12. 2018

Seminář rozhodčích: návštěva Roberta Rosettiho

Vzácná návštěva dorazila na dnešní seminář rozhodčích pro profesionální soutěže. Na pražský Strahov zavítal Roberto Rosetti, věhlasný italský arbitr a současný šéf komise rozhodčích UEFA. Důvod Rosettiho přítomnosti v české metropoli? Školení českých kolegů na aktuálně často diskutované téma „VAR“ – tedy videorozhodčí.

Rosetti, nejlepší sudí světa za rok 2008, strávil s rozhodčími celé dopoledne a zaměřil se především na analýzu konkrétních situací na hřišti a spolupráci.

Hlavního rozhodčího s VAR. Čeští sudí netajili, jak užitečný pro ně seminář byl. „Je to úplně normální člověk, ale také velká autorita. Už jsem ho poznal dřív na mezinárodních seminářích a nemá problém komukoliv cokoliv vysvětlit. Pro nás je super, že zavítal i k nám, je to jednoznačně velké plus pro všechny,“ řekl mezinárodní rozhodčí Petr Ardeleanu.

Čeští sudí měli na podzim šanci potkat se s výraznými osobnostmi rozhodcovské scény. V říjnu na seminář do Prahy dorazil Nicola Rizzoli, nejlepší světový rozhodčí z let 2014 a 2015, s Pawlem Gilem, VAR z letošního MS, kteří uspořádali první debatu na téma videorozhodčí. Dnes na ně navázal i Rosetti, který například v roce 2008 řídil finále ME mezi Německem a Španělskem ve Vídni.

„Roberto (Rosetti) pokračoval v tom, co započali jeho předchůdci Nicola s Pawlem. Zajímavé dnes bylo určitě to, že se probírali i klipy ze zápasů české ligy, takže naši kluci mohli vidět i sami sebe s komentářem zahraničního experta. Chceme v tom pokračovat dál. Ale není to o tom jenom někoho vozit k nám, je nutné začít tvrdě pracovat i na hřišti. Například v rámci UEFA se během tréninků pracuje i se simulátory VAR, což my třeba zatím nemáme. Musíme se tomu začít přibližovat, alfa a omega všeho je v tréninku na hřišti,“ uvedl Dagmar Damková, členka komise rozhodčích UEFA a FIFA.