17. 7. 2018

Rozhodčí splnili prověrky i testy

Tradičně před zahájením ligových soutěží probíhaly v pondělí v Praze teoretické prověrky. Na ně navázaly na strahovském Stadionu Přátelství v úterý fyzické testy rozhodčích z listiny pro profesionální soutěže.

Z 30 hlavních rozhodčích chyběli Pavel Orel a Ondřej Lerch, z padesátky asistentů se v hotelu Don Giovanni nemohli hlásit Petr Blažej a Petr Caletka. Všichni byli nominováni na utkání 1. předkola Ligy mistrů mezi waleským TNS a makedonským FK Shkändija a požadované prověrky vykonají v nejbližším možném termínu. Testy z teorie zvládli všichni. Je to důkaz, že rozhodčí se dobře připravili a nic nepodcenili.

Ve stejném duchu probíhaly i fyzické prověrky na stadionu Přátelství. Rozhodčí plnili FIFA test, skládající se ze šesti sprintů na čtyřicet metrů a z běhu střídavého na deset kol. Všech 28 hlavních rozhodčích prošlo fyzickými prověrkami bez zaváhání.

 

Podobně úspěšně si při fyzických testech vedlo 45 asistentů, tři se předem omluvili kvůli zdravotním důvodům a prověrku absolvují v nejbližším možném termínu.

„Jde o standardní testy, které sestavuje FIFA a zasílá na jednotlivé asociace,“ komentuje činnost, které je za léta ve funkci pro něho rutinou mezinárodní rozhodčí Radek Příhoda a dodává ke změnám na startu nového ročníku: „Jsou tady novinky, více kol, z každého kola by měly být tři zápasy pod kontrolou videa. To bude klást ještě větší nároky na rozhodčí, ale také nám to může pomoci. Vítám to.“

Poprvé před zástupci médií vystoupil nový předseda Komise rozhodčích FAČR Jozef Chovanec. Co přeje podřízeným na startu ligových soutěží? „Aby ctili plynulost hry, vystupovali sebevědomě, aby uplatnili to, co znají z teorie v praxi a aby měli i trochu štěstí. Protože i to rozhodčí potřebuje,“ vyjmenoval muž, který má zkušenosti ze všech možných fotbalových pozic.

 „Když jsem byl na jednání LFA, shodli jsme se, že je potřeba rozvíjet projekt video. Jo to potřebná věc, která pomůže,“ komentuje novinku, o které se zejména po MS hodně hovoří, Jozef Chovanec.