22. 11. 2020

Přibývá dětí v oddílech, za podzim vzrostl jejich počet o 8500

Amatérský fotbal je sice paralyzován současnou kovidovou situací, přesto FAČR zaznamenala nárůst počtu dětí, které se během podzimu přihlásily do některého z fotbalových oddílů. Za září a říjen vzrostl počet dětí o 8500!

V září proběhla pravidelná akce Fotbalové asociace České republiky Měsíc náborů. Situace ohledně koronavirové pandemie ji sice ovlivnila, některé náborové akce musely být zrušeny a jiné byly omezeny, přesto vzrostl počet nových členů mezi dívkami a chlapci za dva měsíce (září a říjen) o téměř 8500.

„Z čísel nárůstu členství za září a říjen máme pochopitelně velkou radost. Je z nich jasně vidět, že děti a jejich rodiče mají stále o fotbal a sport velký zájem a tento základní stupeň fotbalové základny se nám daří dlouhodobě kvalitně budovat,“ pochvaluje si Michal Blažej, grassroots manažer FAČR.

Zajímavé je také srovnání s loňským rokem. Po podzimní náborové kampani v roce 2019 se přihlásilo asi 7800 nových členů z řad dívek a chlapců, letos, kdy sportování koronavirová situace do značné míry ovlivňuje, je to dokonce vyšší číslo.

Daří se získávat zejména nemladší ročníky. Například pětiletých chlapců a dívek přibylo za září a říjen téměř dva tisíce (nárůst o 1963), hned za nimi jsou, co se týče počtu nových členů, šestileté (nárůst o 1881) a sedmileté děti (nárůst o 1378). FAČR však vnímá jako velký závazek tyto děti u fotbalu udržet dlouhodobě.

„Musíme se samozřejmě zaměřit také na to, aby tyto děti ve fotbalovém životě pokračovaly a aby jich co nejvíce do budoucna u fotbalu vydrželo a fotbal stal se pevnou součástí jejich životního stylu,“ říká Blažej.

Za jeho slova se staví i Jiří Kotrba, ředitel Oddělení rozvoje fotbalu FAČR. „Je krásné, že i v této složité době umíme děti pro fotbal nadchnout a získat je. Je před námi ale také další úkol, musíme se zaměřit na kritický věk okolo 15 až 20 let, abychom v tomto věku hráče a hráčky u fotbalu udrželi, byť by to měl být jen fotbal rekreační. Naší odpovědností není zdaleka jen vrcholový fotbal, ale naprosto celá šíře,“ doplňuje Kotrba.

Na úrovni krajů a okresů se o rozvoj fotbalu starají grassroots trenéři mládeže (GTM). Oni především mají obrovský podíl na úspěchu náborových akcí a nově přihlášených chlapců a dívek. „Určitě bych jejich práci vyzdvihl. Krajští a okresní grassroots trenéři mládeže dělají klubům a školám u náborových akcí skvělý servis a odbornou pomoc, díky které poté kluby zvládají podobné akce pořádat i bez naší pomoci,“ připomíná Blažej.