23. 11. 2022

Prezident UEFA Čeferin se setkal v Praze s českým premiérem Fialou a předsedou FAČR Fouskem

Setkání s předsedou Vlády ČR Petrem Fialou bylo součástí středeční návštěvy prezidenta UEFA Aleksandera Čeferina v Praze, které se uskutečnilo na pozvání předsedy Petra Fouska.

Česko je předsednickou zemí EU od července do prosince a šéf evropského fotbalu přijel poděkovat za podporu sportovně-společenského modelu, který UEFA představuje.

Čeferin a všech 55 členských zemí UEFA včetně Fotbalové asociace ČR bojují o zachování současného modelu evropských klubových soutěží a hodlají nepřipustit vznik Superligy. 

„Je to jeden z nejbláznivějších nápadů v historii fotbalu. Fotbal by hrálo jen několik bohatých a privilegovaných klubů. Ty ostatní by z fotbalu zmizely. Znamenalo by to konec fotbalu v Evropě v současné podobě. Jsem vděčný české vládě za jasný postoj, kterým brání evropský fotbal, ale v konečném důsledku také český fotbal. Chtěl bych českému premiérovi poděkovat za jasné stanovisko, stejně jako předsedovi Fouskovi a české asociaci,“ uvedl v Praze prezident UEFA. 

Česká politická reprezentace již dříve podpořila postoj FAČR a návštěva nejvyššího fotbalového funkcionáře Evropy potvrdila, že stejný názor prezentuje v rámci svého předsednictví. 

 

Sportovně-společenský model sportu přináší možnost vygenerované finanční prostředky z televizních, reklamních a marketingových práv UEFA přerozdělit zpět klubům. To zpětně umožňuje investice do výchovy mládeže, trenérů, růstu talentů a pokračování modelu. 

Aleksander Čeferin byl českým premiérem ujištěn o podpoře, bude přizván i na jednání ministrů sportu členských zemí EU, které se uskuteční v příštím týdnu v Bruselu. O možnosti vystoupení Čeferina v Bruselu požádal a intenzivně usiloval Petr Fousek a FAČR.

„Bylo to velmi příjemné setkání. Mluvili jsme o českém i mezinárodním fotbale a také jsme se shodli, že evropský sportovní model je jediná možná cesta. Moc rád jsem zjistil, že pan premiér se zajímá o český fotbal i fotbal obecně. Fotbal je zkrátka víc než jen soupeření,“ uvedl předseda UEFA po jednání.

 

Předseda FAČR Petr Fousek vyjádřil poděkování, že se fotbalu dostalo přijetí u čelního představitele země, během kterého mohli představit práci UEFA i tuzemské asociace. 

„Poděkovali jsme za postoj české vlády během červnového slyšení u Evropského soudního dvora a zorganizování účasti pana Čeferina na blížícím se zasedání ministrů sportu. Kromě záležitostí evropského fotbalu jsme mluvili s panem premiérem samozřejmě i o záležitostech českého fotbalu,“ uvedl Fousek, který předal Petru Fialovi dar v podobě dresu české reprezentace.

Premiér vysvětlil důvod podpory. „Česká republika podpořila ve zmiňovaném sporu UEFA, a to proto, že stávající model je funkční nejenom z ekonomického, ale hlavně sportovního a společenského hlediska. Navrhovaná změna by znamenala menší podporu amatérských a mládežnických fotbalových týmů,” uvedl předseda vlády Petr Fiala. 

„Solidarita a z ní plynoucí podpora mládeže, kterou stávající model zaručuje, je pro fotbal i sport obecně naprosto klíčová a je zásadním předpokladem pro výchovu talentů a podporu sportovních aktivit dětí a mládeže,“ dodává Fiala a připomněl, že by změna poškodila i český fotbal.

Petr Fousek se s prezidentem UEFA setkal už před několika dny v Kataru, a ještě před návštěvou u premiéra společně ve strahovském sídle asociace debatovali o celé řadě ambiciózních projektů, které FAČR realizuje. „Jednali jsme jak o sportovních projektech v čele s finále Konferenční ligy, tak o eventových záležitostech. UEFA nás podpořila a ocenila spolupráci,“ dodal předseda FAČR.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin na návštěvě v Praze