5. 4. 2023

Předseda FAČR Fousek byl zvolen do Výkonného výboru UEFA

Mimořádného úspěchu dosáhl předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Petr Fousek na kongresu UEFA v portugalském Lisabonu, kde byl na čtyřleté období zvolen členem Výkonného výboru UEFA.

Petr Fousek obdržel v tajné volbě 40 hlasů z 55 možných a byl tak zvolen hned v prvním kole, což je vynikající výsledek. Stal se tak od r. 1968 teprve třetím Čechem, kterému se podařilo dostat se do vedení evropského fotbalu.

„Je to největší úspěch v mé funkcionářské kariéře a beru to nejen jako uznání a ocenění svých schopností, ale především jako obrovskou poctu i prestiž pro český fotbal. Silný mandát, který mi udělilo tolik fotbalových svazů z celé Evropy, těší i nesmírně zavazuje,“ zdůraznil předseda FAČR.

Fousek je předsedou českého fotbalu dva roky a pod jeho vedením FAČR usiluje o silnou mezinárodní pozici a úspěšnost. Asociace postupně provedla řadu změn i reforem a obnovuje důvěru ve fotbal. Do vedení UEFA kandidoval Fousek napoprvé a byl zvolen hned při prvním pokusu, což je v této kombinaci zcela výjimečné.

Jeho zvolení a silné podpoře napříč Evropou napomohlo značné mezinárodní renomé a autorita, kterou si vybudoval za tři desítky let působení v evropském i světovém fotbale, provázená znalostí řady světových jazyků. V kariéře působil v řadě orgánů UEFA i FIFA a byl vyslán i na 19 zahraničních misí za účelem pomoci řešit problémy fotbalových asociací.

Tři roky působil jako expert FIFA a UEFA v Řecku. Již po roce jeho předsednictví získal FAČR pořadatelství finále Evropské konferenční ligy UEFA do Prahy. Kandidaturu svého předsedy podpořil VV FAČR loni v září a letos v únoru Fousek získal klíčovou podporu skupiny středoevropských asociací, kam se FAČR regionálně řadí.

„UEFA i zahraniční asociace také silně vnímají a oceňují změny, práci a projekty, které jsme v českém fotbale za dva roky udělali, a ve kterých chceme pokračovat. Moje zvolení je krokem, který pomůže českému fotbalu se zase posunout o kus dál,“ vyzdvihl Fousek.

Předseda FAČR se tak stane do r. 2027 členem týmu předsedy UEFA Aleksandera Čeferina, který byl zvolen aklamací již na třetí funkční období.

Oba předsedy pojí intenzivní vztahy, mimo opakovaná setkání na půdě UEFA navštívil prezident evropského fotbalu za éry nového vedení FAČR Česko již dvakrát - v únoru 2021 a pak v listopadu 2022, kdy se společně s předsedou FAČR setkali i s premiérem ČR Petrem Fialou.

„Předsednictví českého fotbalu v žádném případě neopouštím, ale přesně naopak – ve vedení UEFA standardně zasedají prezidenti národních svazů, funkce jsou souběžné a z tohoto propojení těží jak národní asociace, tak evropský fotbal,“ zdůraznil šéf českého fotbalu.

Český fotbal měl zastoupení ve vedení UEFA naposledy před více než 20 lety, když v období 1996-2002 byl členem tehdejší předseda František Chvalovský. V r. 2011 se o kandidaturu neúspěšně pokusil tehdejší předseda Ivan Hašek. Nejvýše postaveným českým funkcionářem v novodobé historii byl někdejší předseda asociace Václav Jíra, který byl od r. 1968 členem a od 1978 do 1992 dokonce místopředsedou UEFA. 

Dnešní volby do Výkonného výboru UEFA rozhodovaly celkem o devíti jeho členech. Aklamací kromě volby předsedy Čeferina proběhka i volba ženské členky Laury McAllister z Walesu a člena dovolovaného na dva roky, jímž se stal Hans-Joachim Watzke z Německa. Oba funkcionáři neměli protikandádáta.

O dalších sedm míst pro čtyřletý cyklus se dnes ucházelo celkem 11 kandidátů. Kromě Fouska uspěli také Philippe Diallo z Francie a Levan Kobiašvili z Gruzie, kteří se v nejvyšším orgánu UEFA objevují poprvé. Své mandáty ve volbách z předchozího období obhájili Jesper Möller Christensen z Dánska, Armand Duka z Albánie, Andrii Pavelko z Ukrajiny a Luis Rubiales ze Španělska.  

Laura McAllister byla později jmenována na post místopředsedkyně Výkonného výboru, stejně jako Gabriele Gravina z Itálie, Nahradili Portugalce Fernanda Gomese a Sándora Csányiho z Maďarska.

 

Náš fotbal živě Vratislavice