10. 1. 2018

Předseda asociace Malík: první výjezd na Summit 6 zemí

Martin Malík absolvoval svoji první zahraniční cestu v nové roli předsedy Výkonného výboru FAČR. Společně s generálním sekretářem asociace Rudolfem Řepkou a ředitelem právního oddělení Janem Paulym zastupovali český fotbal na již tradičním Summitu 6 zemí.

Summitu se již pošesté zúčastnily FAČR, slovenská, polská, maďarská, rakouská a podruhé také lichtenštejnská asociace. Právě ta ve Vaduzu Summit 6 zemí, jak se uskupení jmenuje, v uplynulých dvou dnech hostila. V roli pozorovatelů na summit dorazili také vrcholní představitelé německého svazu.

„První dojmy? Jen ty nejlepší. Společenství středoevropských asociací plus Lichtenštejnsko je skvělou platformou, kde se můžeme otevřeně bavit o mnoha podobných problémech, které musíme shodně řešit. Perfektní je to, že na diskutované věci můžeme mít různé názory, ale nakonec se vždy vystoupí zcela jednotně. Hodně na mě zapůsobilo i to, že v roli pozorovatele dorazil na celou akci také předseda německého svazu Reinhard Grindel. Dal však najevo, že také oni jsou nablízku svým sousedům a menším asociacím,“ uvedl Malík pro www.fotbal.cz.

Zajímavým zpestřením pro účastníky summitu bylo také úterní setkání s lichtenštejnským princem Aloisem Philippem Mariou, synem vládnoucího knížete Hanse Adama II.

Konkrétní pracovní výstupy ze summitu? Schválení návrhu polského svazu, který poukazuje na finanční spravedlnost při přestupech hráčů a povinný odvod pěti procent transferové sumy do klubů, v nichž daný hráč vyrůstal.

„Jednohlasně jsme to schválili s tím, že písemný materiál je už odsouhlasený a odeslaný na příslušná místa v rámci UEFA a FIFA. Jejich výkonné výbory by věc měly v dohledné době diskutovat, předsedové obou organizací Čeferin a Infantino jsou o všem informováni. Bude nutné funkčnost tohoto systému řešit, protože ne vždy se ta povinná procenta do menších klubů odvádějí. V ideální případě by pět procent z té přestupové částky putovalo automaticky na FIFA, od níž by peníze putovaly přímo ke klubům přes národní asociace,“ řekl Malík.

Summit 6 zemí diskutoval také možné zeštíhlení pracovních komisí UEFA po vzoru FIFA, byť ne v tak výrazném rozsahu. Dalším z důležitých témat bylo také probrání strategických otázek před únorovým kongresem UEFA, který hostí Bratislava.

Příští Summit 6 zemí má hostit počátkem února 2019 Maďarsko.

Martin Malík na Summitu 6 zemí, Lichtenštejnsko, 10.1.2018