West Ham proměnil svou třetí účast ve finále velkého poháru a první od roku 1976 v druhé prvenství, navázal na triumf v tehdejším Poháru vítězů pohárů ze sezony 1964/65. Fiorentina v pátém evropském finále počtvrté prohrála, uspěla jen v ročníku 1960/61 v Poháru vítězů pohárů. "Kladiváři" si dnešním vítězstvím zajistili účast v příští sezoně Evropské ligy.

Zatímco Souček a trochu překvapivě i Coufal nechyběli v základní sestavě West Hamu, Barák, který v posledním utkání Serie A nehrál kvůli teplotě, podle očekávání začal na lavičce. Na přímý souboj českých reprezentantů a bývalých slávistů tak na trávníku v Edenu drtivou většinu finále nedošlo.

V utkání osmého týmu italské ligy se čtrnáctým celkem Premier League se hrál od začátku bojovný, ale opatrný fotbal. Jako první výrazněji zahrozil West Ham, kapitán Rice ale ve 13. minutě mířil kousek vedle tyče.

Jinak měla v úvodním dějství územní převahu Fiorentina, k šancím se ale příliš nedostávala. V 26. minutě po rohu hlavičkoval nad Milenkovič.

Oba kluby měly v hledišti zhruba pět tisíc příznivců, kteří se starali o dobrou kulisu. Fanoušci West Hamu ale od úvodu házeli na soupeřovy hráče kelímky a jedním z nich ve 33. minutě způsobili krvavé zranění na hlavě Biraghimu. Kapitán Fiorentiny musel být několik minut ošetřován, pak v zápase pokračoval.

Na konci čtyřminutového nastavení první půle měl italský celek dosud největší šanci. Po centru z pravé strany hlavičkoval Kouamé do tyče a dorážející Jovič dotlačil rybičkou míč před gólmana za čáru, stál však v ofsajdu.

I do druhé půle vstoupila aktivněji Fiorentina, ale skóre otevřeli loňští semifinalisté Evropské ligy. Bowen si ve vápně zpracoval míč na prsou, bránící Biraghi zahrál rukou a sudí Del Cerro Grande po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu. Benrahma nezaváhal, poslal brankáře na opačnou stranu a zařídil West Hamu v 62. minutě vedení.

"Kladivářům" ale vydržel náskok jen pět minut. González sklepl hlavičkou míč na Bonaventuru a jeho přízemní střela zapadla ke vzdálenější tyči. Za chvíli na opačné straně vychytal Terracciano únik Antonia, který byl stejně v ofsajdu.

Téměř vzápětí mohl otočit stav Madragora, jeho technickému pokusu scházely centimetry. Poté o sobě dal dvakrát vědět Souček. V 80. minutě nejprve po jeho střele a zákroku Terracciana odpískal sudí předchozí útočný faul, následně kapitán české reprezentace hlavičkoval z velké dálky a gólman vyrazil míč na roh.

Když už se zdálo, že zápas pomalu míří do prodloužení, vyslal Paquetá kolmicí do úniku Bowena a ten překonal Terracciana. Fiorentina už vyrovnat nedokázala, nepomohl jí ani ve třetí minutě nastavení příchod střídajícího Baráka. West Ham potvrdil pozici suveréna této sezony Konferenční ligy - v 15 zápasech soutěže neprohrál a čtrnáctkrát zvítězil.

"Kladiváři" mohli po závěrečném hvizdu začít s bouřlivými oslavami. Ty byly speciální především pro Součka s Coufalem, kteří v Edenu před příchodem do West Hamu hrávali za Slavii. Finále velkého evropského poháru se hrálo v Česku poprvé. V roce 2013 Eden hostil Superpohár mezi vítězem Ligy mistrů Bayernem Mnichov a Evropské ligy Chelsea.

Evropská konferenční liga - finále

ACF Fiorentina - West Ham United 1:2 (0:0)

Branky: 67. Bonaventura - 62. Benrahma z pen., 90. Bowen. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Cebrián Devis, Porras Ayus - Martínez Munuera (video, vš. Španělsko). ŽK: Mandragora, Duncan, Milenkovič, Amrabat - Benrahma, Adžuird, Bowen. Diváci: 17.363.

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Milenkovič, Ranieri (84. Igor), Biraghi - Amrabat, Mandragora (90.+3 Barák) - Bonaventura - González, Jovič (46. Cabral), Kouamé (62. Saponara). Trenér: Italiano.

West Ham: Areola - Coufal, Zouma (61. Kehrer), Adžuird, Emerson - Souček, Rice - Paquetá - Bowen, Antonio (90.+4 Ogbonna), Benrahma (76. Fornals). Trenér: Moyes.

Přehled českých vítězů evropských fotbalových pohárů: 

Liga mistrů: Evropská liga/Pohár UEFA:
2005 - Milan Baroš a Vladimír Šmicer (FC Liverpool)* 1997 - Jiří Němec a Radoslav Látal (Schalke 04)
2007 - Marek Jankulovski (AC Milán)* 2001 - Patrik Berger a Vladimír Šmicer (FC Liverpool)
2012 - Petr Čech (FC Chelsea)* 2008 - Radek Šírl (Zenit Petrohrad)
  2009 - Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck/nenastoupil)
  2010 - Tomáš Ujfaluši (Atlético Madrid)
  2013 - Petr Čech (FC Chelsea)
  2020 - Tomáš Vaclík (FC Sevilla/nenastoupil)
   
Pohár vítězů pohárů: Evropská konferenční liga:
1999 - Pavel Nedvěd (Lazio Řím) 2023 - Tomáš Souček a Vladimír Coufal (West Ham United)
Finále Evropské konferenční ligy (7. 6. 2023)

Finále Evropské konferenční ligy (7. 6. 2023)