20. 9. 2022

Petr Fousek věří v záchranu v Lize národů i postup jednadvacítky

Dva týdny plné důležitých soutěžních konfrontací čeká dvě české fotbalové reprezentace, kvalifikační bitva čeká také na futsalovou reprezentaci. Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek je před zápasy optimistou, českým týmům věří.

Dvě návštěvy na hotelech, kde pronesl povzbuzující slova směrem k hráčů A-týmu i jednadvacítky, absolvoval v pondělí první muž českého fotbalu. V podvečer pak sledoval na Strahově první trénink výběru Jaroslava Šilhavého a během briefingu s novináři pak naznačil důvěru v sílu mužstev před klíčovými soutěžními zápasy českých týmů. „Věřím v záchranu áčka i postup jednadvacítky na Euro,“ uvedl Fousek. 

Český národní tým v sobotu čeká předposlední vystoupení v elitní skupině Ligy národů a může si přiblížit kýženou záchranu. „Spekulace, jak se zbytek skupiny bude vyvíjet, jsou liché. Už výhra Švýcarska nad Portugalskem ukázala, že se bude hrát do posledního utkání a v tom je přednost celé soutěže. K tomu přidejte prestižní zápasy s výbornými soupeři, takřka vymizely přátelské souboje,“ vypočítal předseda a připomněl možnost vyprodat stadión proti skvělým soupeřům.

Stejně jako bude sobotní pražský duel proti Portugalsku, v jehož dresu se představí Ronaldo. „Není to pouze o něm, přestože to je jedna z největších postav světového fotbalu posledních let. Fanoušci vnímají červnové domácí výsledky a plný stadion tak bude odměnou i pro hráče, kteří mají velký cíl v podobě záchrany.“

Ale Petr Fousek bude vyhlížet s nadějí i výsledky kvalifikačního barážového dvojzápasu jednadvacítky s Islandem. „Jednadvacítka je nejen druhým týmem asociace, ale i moje srdeční záležitost. Prožil jsem s ní v době trenéra Karla Brücknera hodně pěkných okamžiků. Je to zásobárna áčka a možná, že někteří hráči už dostanou šanci v listopadových přípravných zápasech. Týmu trenéra Suchopárka věřím, i když dobře vím, že především u soupeře to bude složité,“ je si vědom Fousek nástrah duelu na severu Evropy.

Zavzpomínal na někdejší souboj stejně starého výběru na Islandu, který se hrál ve složitých klimatických podmínkách, jen pár desítek metrů od rozbouřené mořské hladiny. Petr Čech tehdy vykopl míč a ten se zastavil ve vzduchu nad středem hřiště,“ připomněl Fousek utkání z konce srpna před 21 lety. Z výhry 1:0 se ale tým odrazil k titulu mistrů Evropy o rok později.

Předseda FAČR však bude pozorně sledovat i úterní kvalifikační duel MS českých futsalistů proti soupeři z Bosny a Hercegoviny v Brně. „Futsalový šampionát se bude hrát podle nového atraktivního modelu. Věřím, že si náš tým s kvalifikací také poradí,“ dodal Petr Fousek.

Fotografie k článku