11. 10. 2018

Ocenění UEFA FOUNDATION pro projekt Speciální olympiády

Speciální olympiáda, která patří mezi charitativní programy aktivně podporované Fotbalovou asociací České republiky, byla vyhlášena vítězným projektem Nadace UEFA Foundation for Children Award za kalendářní rok 2018. Jde o další úspěch za sebou poté, co UEFA v minulém roce stejně ocenila také Dětský domov Cup, který také zaštiťuje FAČR.

„Velmi si takového ocenění považujeme, zvlášť ve chvíli, kdy jsme dokázali navázat na minulý rok. Fotbalová asociace podporuje velkou šíři sociálních a charitativních projektů a moc nás těší, že taková aktivita má ohlas i v rámci UEFA,“ uvedla Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR.

FAČR spolupracuje s hnutím Speciálních olympiád, které zajišťuje sportovní aktivity a rozvoj fotbalu u dětí, mládeže a dospělých osob s mentálním postižením, od roku 2014. Za tuto dobu proběhlo mnoho společných akcí a projektů, které tomuto hnutí pomohly rozšířit členskou základnu, zkvalitnit materiální vybavení, ale také vzdělat nové trenéry a rozhodčí pro tuto specifickou formu fotbalu. Spolupráce je velmi kladně hodnocena i ze strany UEFA, což dokládá i přidělení pořadatelství třídenní mezinárodní konference Speciálních olympiád, která se naposledy konala v roce 2016 v belgických Antverpách a nyní v roce 2018 ji bude hostit Praha. V roce 2019 se pak fotbalový reprezentační tým Speciálních olympiád vypraví na světové hry do Abu Dhabí, na které FAČR poskytla týmu reprezentační materiální vybavení.

Program Speciálních olympiád založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová – Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho a uvedla tak v život myšlenku sportování, jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením.

V ČR začalo hnutí působit v 90. letech. Celosvětové hnutí je uznáno Mezinárodním olympijským výborem, a je tak oprávněno používat termín olympiáda. V tuzemsku působí České hnutí speciálních olympiád (ČHSO), které je oficiálním akreditovaným národním programem Speciál olympics. www.specialolympics.cz.

Speciální Olympiády - ocenění UEFA Foundation 2018

Složka dokumentů:

Ocenění UEFA FOUNDATION pro projekt Speciální olympiády