Na čtvrteční konferenci také představil své záměry a pracovní plány pro nadcházející měsíce.

„Je pro mě ctí, že jsem byl osloven FAČR s nabídkou na tuto pozici a děkuji za důvěru, které se mně dostalo. Rád bych přispěl k uklidnění celkové situace v českém fotbale. Jsem týmový hráč, chci motivovat všechny kolegy a spolupracovníky, stejně jako všechny rozhodčí, na jejichž profesním růstu mi velmi záleží. Samozřejmě mám představu o tom, co udělat, abychom těch cílů dosáhli. Je před námi každopádně mnoho tvrdé práce,“ řekl Pereira, který se vedení KR FAČR ujímá po předchozím předsedovi Jozefu Chovancovi.

„Mám k českému fotbalu velký respekt s ohledem na jeho historii i to, kolik skvělých hráčů, trenérů i rozhodčích v minulosti vychoval,“ dodal.

Pereira k FAČR přichází se zkušenostmi ze stejné funkce v portugalské, brazilské a naposledy řecké asociaci. Rodák z Lisabonu jako rozhodčí odřídil 104 mezinárodních utkání, včetně 24 zápasů UEFA Ligy mistrů. V roli sudího se např. zúčastnil FIFA MS ve Francii v roce 1998, FIFA MS v Japonsku a Koreji v roce 2002 nebo turnaje UEFA EURO v Belgii a Nizozemsku v roce 2000.

„Jde o absolutního profesionála s velkými zkušenostmi na všech frontách v mnoha zemích. I složitou situaci dokáže vnímat z několika zajímavých úhlů pohledu. Za tu krátkou dobu, co je na fotbalové asociaci, mě už několikrát mile překvapil svými názory. Jsem velkým optimistou a věřím, že pan Pereira opravdu dokáže navrátit důvěru v komisi rozhodčích i rozhodcovský stav – v očích veřejnosti i samotných klubů,“ řekl Martin Malík, předseda FAČR.

Pereira se své práce v KR FAČR ujal v minulém týdnu, během víkendu již bude pozorně sledovat a analyzovat výkony rozhodčích ve FORTUNA:LIGA, které se i vinou pandemie koronaviru a změn v termínové listině znovu rozjíždí po velmi krátké zimní přestávce. V úterý Pereira poprvé premiérově vedl také zasedání KR.

„Snažím se zorientovat v novém prostředí, absolvoval jsem mnoho schůzek s nejbližšími spolupracovníky, přes komunikační aplikace jsem alespoň na dálku hovořil se všemi rozhodčími a delegáty z profesionálních soutěží. V omezených podmínkách se tedy snažíme dělat maximum. Podle mého názoru obecně stav a výkonnost českých rozhodčích jsou dobré, ale samozřejmě existuje i velký prostor pro jejich další progres. Potřebuju, aby všichni byli naplno oddaní svému povolání, sloužili fotbalu a chovali se dohromady jako tým. To jsou moje hodnoty,“ řekl Pereira.

„Za sebe mohu slíbit, že se jim pokusíme vytvořit ty nejlepší možné podmínky a klid na práci. Komise rozhodčích bude absolutně nezávislý orgán bez jakéhokoliv vnějšího vlivu. Doufám, že se všichni poučili ze situace, která zde nedávno nastala,“ zdůraznil Pereira.

K aktuální otázce, zda pod ním dostanou šanci i ti rozhodčí, jejichž jména v nedávné době zmínila také média na základě zveřejněných policejních odposlechů, Pereira dodává:

„Jde o velmi delikátní situaci. Na jedné straně probíhá řízení na úrovni policie a v budoucnu možná soudu, což všechno může trvat velmi dlouho. Ale fotbal nečeká. V rámci asociace se uskuteční také řízení na úrovni Etické komise, které může skončit rychleji než na té druhé úrovni. Také k těmto záležitostem s plnou vážností přihlédneme. Platí to, že zmínění rozhodčí do skončení šetření Etické komise zatím na zápasy v profesionálních soutěží nebudou delegováni. A takový princip bychom rádi zachovali i do budoucna,“ uvedl Pereira.

V nejbližších dnech chce společně s kolegy v KR zkompletovat listinu rozhodčích určenou pro řízení zápasů v profesionálních soutěžích pro jarní část sezony.

Pereira hodlá rozhodčí k výkonnostnímu růstu motivovat různými způsoby: rád by zavedl způsob hodnocení jejich výkonnosti napříč celou sezonou ve smyslu klasického žebříčku, který má přinést objektivní hodnocení v kontextu celé sezony.

„Přirovnal bych to k situaci v tabulce ve fotbalové soutěži. Rozhodčí by vedle zpráv delegátů měli být hodnoceni za práci odvedenou v utkáních také určitou známkou. Ti nejlepší se na konci sezony mohou dostat třeba na mezinárodní listinu FIFA, ti na opačném konci třeba uvolní místo těm, kteří budou úspěšní v nižších soutěžích. Chci nastavit motivující prostředí, které vydá objektivní obraz o výkonnosti. Ideální je, aby si rozhodčí drželi konstantní výkonnost bez výkyvů. Není dobře, pokud jednou zazáří a v dalším zápase předvedou špatný výkon,“ prohlásil Pereira.

V profesionálních soutěží mají dle něj právo startovat jen ti opravdu nejkvalitnější. „Upřímně mě nezajímá, jestli je někdo z Čech a Moravy, takové dělení nemá v mých očích smysl. Když bude deset skvělých rozhodčích z jednoho malého města, problém s tím mít nebudu. V profesionálních soutěží musí být jenom ti nejlepší bez ohledu na nějaké regionální nebo jiné záležitosti,“ dodal Pereira.

 

Tisková konference nového předsedy KR FAČR (14. 1. 2021)

Tisková konference nového předsedy KR FAČR (14. 1. 2021)