14. 1. 2021

Nový šéf rozhodčích: Chci zklidnit situaci a pomoci českému fotbalu

Komisi rozhodčích Fotbalové asociace České republiky (KR FAČR) už naplno šéfuje Vítor Manuel de Melo Pereira. Portugalský expert a dřívější uznávaný mezinárodní rozhodčí se ve čtvrtek také představil veřejnosti v rámci online tiskové konference.

Na čtvrteční konferenci také představil své záměry a pracovní plány pro nadcházející měsíce.

„Je pro mě ctí, že jsem byl osloven FAČR s nabídkou na tuto pozici a děkuji za důvěru, které se mně dostalo. Rád bych přispěl k uklidnění celkové situace v českém fotbale. Jsem týmový hráč, chci motivovat všechny kolegy a spolupracovníky, stejně jako všechny rozhodčí, na jejichž profesním růstu mi velmi záleží. Samozřejmě mám představu o tom, co udělat, abychom těch cílů dosáhli. Je před námi každopádně mnoho tvrdé práce,“ řekl Pereira, který se vedení KR FAČR ujímá po předchozím předsedovi Jozefu Chovancovi.

„Mám k českému fotbalu velký respekt s ohledem na jeho historii i to, kolik skvělých hráčů, trenérů i rozhodčích v minulosti vychoval,“ dodal.

Pereira k FAČR přichází se zkušenostmi ze stejné funkce v portugalské, brazilské a naposledy řecké asociaci. Rodák z Lisabonu jako rozhodčí odřídil 104 mezinárodních utkání, včetně 24 zápasů UEFA Ligy mistrů. V roli sudího se např. zúčastnil FIFA MS ve Francii v roce 1998, FIFA MS v Japonsku a Koreji v roce 2002 nebo turnaje UEFA EURO v Belgii a Nizozemsku v roce 2000.

„Jde o absolutního profesionála s velkými zkušenostmi na všech frontách v mnoha zemích. I složitou situaci dokáže vnímat z několika zajímavých úhlů pohledu. Za tu krátkou dobu, co je na fotbalové asociaci, mě už několikrát mile překvapil svými názory. Jsem velkým optimistou a věřím, že pan Pereira opravdu dokáže navrátit důvěru v komisi rozhodčích i rozhodcovský stav – v očích veřejnosti i samotných klubů,“ řekl Martin Malík, předseda FAČR.

Pereira se své práce v KR FAČR ujal v minulém týdnu, během víkendu již bude pozorně sledovat a analyzovat výkony rozhodčích ve FORTUNA:LIGA, které se i vinou pandemie koronaviru a změn v termínové listině znovu rozjíždí po velmi krátké zimní přestávce. V úterý Pereira poprvé premiérově vedl také zasedání KR.

„Snažím se zorientovat v novém prostředí, absolvoval jsem mnoho schůzek s nejbližšími spolupracovníky, přes komunikační aplikace jsem alespoň na dálku hovořil se všemi rozhodčími a delegáty z profesionálních soutěží. V omezených podmínkách se tedy snažíme dělat maximum. Podle mého názoru obecně stav a výkonnost českých rozhodčích jsou dobré, ale samozřejmě existuje i velký prostor pro jejich další progres. Potřebuju, aby všichni byli naplno oddaní svému povolání, sloužili fotbalu a chovali se dohromady jako tým. To jsou moje hodnoty,“ řekl Pereira.

„Za sebe mohu slíbit, že se jim pokusíme vytvořit ty nejlepší možné podmínky a klid na práci. Komise rozhodčích bude absolutně nezávislý orgán bez jakéhokoliv vnějšího vlivu. Doufám, že se všichni poučili ze situace, která zde nedávno nastala,“ zdůraznil Pereira.

K aktuální otázce, zda pod ním dostanou šanci i ti rozhodčí, jejichž jména v nedávné době zmínila také média na základě zveřejněných policejních odposlechů, Pereira dodává:

„Jde o velmi delikátní situaci. Na jedné straně probíhá řízení na úrovni policie a v budoucnu možná soudu, což všechno může trvat velmi dlouho. Ale fotbal nečeká. V rámci asociace se uskuteční také řízení na úrovni Etické komise, které může skončit rychleji než na té druhé úrovni. Také k těmto záležitostem s plnou vážností přihlédneme. Platí to, že zmínění rozhodčí do skončení šetření Etické komise zatím na zápasy v profesionálních soutěží nebudou delegováni. A takový princip bychom rádi zachovali i do budoucna,“ uvedl Pereira.

V nejbližších dnech chce společně s kolegy v KR zkompletovat listinu rozhodčích určenou pro řízení zápasů v profesionálních soutěžích pro jarní část sezony.

Pereira hodlá rozhodčí k výkonnostnímu růstu motivovat různými způsoby: rád by zavedl způsob hodnocení jejich výkonnosti napříč celou sezonou ve smyslu klasického žebříčku, který má přinést objektivní hodnocení v kontextu celé sezony.

„Přirovnal bych to k situaci v tabulce ve fotbalové soutěži. Rozhodčí by vedle zpráv delegátů měli být hodnoceni za práci odvedenou v utkáních také určitou známkou. Ti nejlepší se na konci sezony mohou dostat třeba na mezinárodní listinu FIFA, ti na opačném konci třeba uvolní místo těm, kteří budou úspěšní v nižších soutěžích. Chci nastavit motivující prostředí, které vydá objektivní obraz o výkonnosti. Ideální je, aby si rozhodčí drželi konstantní výkonnost bez výkyvů. Není dobře, pokud jednou zazáří a v dalším zápase předvedou špatný výkon,“ prohlásil Pereira.

V profesionálních soutěží mají dle něj právo startovat jen ti opravdu nejkvalitnější. „Upřímně mě nezajímá, jestli je někdo z Čech a Moravy, takové dělení nemá v mých očích smysl. Když bude deset skvělých rozhodčích z jednoho malého města, problém s tím mít nebudu. V profesionálních soutěží musí být jenom ti nejlepší bez ohledu na nějaké regionální nebo jiné záležitosti,“ dodal Pereira.

 

Tisková konference nového předsedy KR FAČR (14. 1. 2021)