20. 6. 2017

Novinka v disciplinárním trestání v českých fotbalových soutěžích

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se nechala inspirovat zahraničím a přichází s novelizovanou úpravou disciplinárního trestání „simulování“. Po spolupráci s Ligovou fotbalovou asociací se změny významně dotknou v tomto směru i profesionálních soutěží

Stejně jako např. Fotbalová asociace Velké Británie, i FAČR bude od sezony 2017/2018 trestat simulování na hřišti i zpětně. Trestání se bude týkat těch osob, které se svým úmyslným jednáním pokusí pro své družstvo získat neoprávněnou výhodu spočívající v možnosti zahrávat pokutový kop, přímý volný kop nebo v udělení napomenutí hráči soupeře.

„Jde o předpokládanou změnu, která je se zástupci profesionálních soutěží, jakož i s širší fotbalovou veřejností diskutována již delší dobu. Jde o krok, který má ambici zkultivovat fotbalové prostředí na hřišti a přiblížit rozhodovací praxi evropským trendům“, uvedl Jan Pauly, ředitel Legislativně právního oddělení FAČR.

Výše disciplinárního trestu se bude odvíjet od toho, v jaké soutěži bude trest uložen. Návrh předpokládá, že v soutěžích řízených Ligovou fotbalovou asociací, tj. v profesionálních soutěžích a juniorské lize, může jít o trest zákazu činnosti až na dvě soutěžní utkání a uložení peněžité pokuty až do výše 500.000,- Kč.