26. 2. 2016

Miroslav Pelta k volbě Infantina: Je to dobrá zpráva pro český fotbal

Novým prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA se stal Švýcar Gianni Infantino. Dosavadní generální sekretář UEFA ve 2. kole volby na mimořádném kongresu v Curychu obdržel 115 hlasů a porazil tři protikandidáty ziskem nadpoloviční většiny.

Ve funkci nahradí krajana Seppa Blattera, který světovému fotbalu vládl od roku 1998, než se kvůli korupčnímu skandálu kolem FIFA funkce vzdal.

"Přestože byla atmosféra v Curychu velmi napjatá, musím říct, že celou volbu považuji za velmi korektní. Gianni Infantino určitě ke konečnému vítězství pomohl strhující skvělý projev, který mu zajistil překvapující množství hlasu v prvním kole, díky kterému se ve druhém kole na jeho stranu přiklonila většina hlasujících, kteří v prvním kole volili jeho protikandidáty. Je dobře, že zvítězil evropský kandidát, Evropa je ve fotbalovém světě nejrozvinutější, my jsme její součástí a podporu evropského kandidáta jsme od začátku preferovali. Dnes Kongres FIFA přijal reformy a Gianni Infantino je zárukou jejich rychlé realizace. Je to samozřejmě dobrá zpráva i pro český fotbal," uvedl pro www.fotbal.cz přímo z Curychu šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

"Dlouhodobě jsme avizovali, že stejně jako celá Evropa stojíme na straně Gianniho Infantina a teď jsme samozřejmě velmi rádi, že náš kandidát číslo jedna v tak důležitém okamžiku uspěl v souboji s dalšími silnými kandidáty. Infantinovi dnes rozhodně velmi pomohl velmi zdařilý závěrečný projev, kdy na svoji stranu určitě získal i nerozhodnuté volitele, což se mohlo týkat zejména Asie a Afriky. Velmi důležitým a psychologickým okamžikem bylo i Infantinovo vítězství v prvním kole volby, které se tak úplně nečekalo. Co je podstané, na dnešním kongresu došlo ke schválení velmi důležitých reforem v rámci FIFA, které mohou pomoci k očistění jejího jména a nápravě reputace. Infantino svým přístupem už nyní dal najevo, že může být hlavní tváří důležitých změn. Co se týká vztahu FAČR a Infantina, tak k němu máme ze všech kandidátů, uchazejících se o post předsedy FIFA, logicky nejblíže. I to je pro nás dobrá zpráva, ale Infantino už dal mnohokrát najevo, že chce být opravdovým nadstranickým předsedou přístupným pro všechny konfederace. Dnešním velmi důležitým okamžikem je také schválení reforem FIFA, což velmi kvitujeme. Jde o soubor opatření, která mohou vrátit FIFA dobré jméno a v neposlední řadě pomohou i ke zlepšení její finanční situace. Počkáme také na to, jak se vyvine situace ohledně volby nového generálního sekretaře  FIFA, což také budeme sledovat velmi pozorně," řekl k volbě přímo v Curychu generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pětačtyřicetiletý Infantino se do voleb přihlásil až jako náhradník za prezidenta UEFA Michela Platiniho, který byl vyšetřován kvůli korupci a začátkem roku z boje nakonec odstoupil. Evropskou jedničkou se místo francouzské fotbalové legendy stal specialista na právo a administrativu, který působil v UEFA od roku 2000.

Infantino vyhrál už první kolo, v němž získal 88 hlasů. Ve druhém kole se k němu přiklonili voliči outsiderů Alího bin Husajna, který v prvním kole dostal 27 hlasů, ale ve druhém už jen čtyři, a Jéroma Champagna. Ten ve druhém kole nedostal ani jeden hlas oproti předchozím sedmi. Infantinův největší konkurent a očekávaný favorit šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa obdržel 88 hlasů.

Infantino se stal devátým řádným prezidentem FIFA. Funkci převzal od devětasedmdesátiletého Blattera, který byl loni znovuzvolen, ale kvůli rozsáhlé korupční aféře dal funkci k dispozici. Na konci minulého roku byl suspendován a následně potrestán spolu s šéfem UEFA Platinim zákazem působení ve fotbale na šest let kvůli netransparentní platbě. Od té doby dočasně vedl FIFA Kamerunec Issa Hayatou.

GIANNI INFANTINO

Datum a místo narození: 23. března 1970, Brig (Švýcarsko); má italské kořeny (z Kalábrie a Lombardie)
Státní příslušnost: Itálie/Švýcarsko
Vzdělání: právo na univerzitě ve Fribourgu
Fotbalová funkcionářská kariéra: generální sekretář UEFA (od října 2009)
Ostatní:
- působil jako poradce řady fotbalových orgánů a klubů; v UEFA je od roku 2000, od té doby vystřídal několik funkcí (vedl například právní a licenční oddělení, generálním sekretářem byl dočasně už v roce 2007).
- lídrem evropské kandidatury na prezidenta FIFA se Infantino stal loni na podzim poté, co šéf UEFA Michel Platini dostal spolu s dosluhujícím předsedou FIFA Seppem Blatterem zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní odměně.
- Infantino se nedávno vyjádřil, že v případě svého zvolení do čela FIFA by chtěl v budoucnu rozšířit počet účastníků mistrovství světa z 32 na 40. Rád by navázal na expanzi evropského šampionátu: letos bude ve Francii místo dosavadních 16 hrát 24 týmů.
- hovoří italsky, francouzsky, německy, anglicky a španělsky.
- rodina: ženatý; s manželkou, která je libanonského původu, mají čtyři děti.

Přehled dosavadních předsedů FIFA

Robert Guérin (Francie, 1904-06),
Daniel Burley Woolfall (Anglie, 1906-18),
Jules Rimet (Francie, 1918-54),
Rodolphe William Seeldrayers (Belgie, 1954-55),
Arthur Drewry (Anglie, 1955-61),
Stanley Rous (Anglie, 1961-74),
Joao Havelange (Brazílie, 1974-98),
Joseph Blatter (Švýcarsko, 1998-2015)
Gianni Infantino (Švýcarsko, 2016- )