To vše za účasti GS UEFA Theodoraa Theodoridise, ředitele národních asociací UEFA Zorana Lakoviče, ředitele národních soutěží UEFA Giorgia Marchettiho a ředitele mezinárodních vztahů Juliena Zylbersteina. Mezinárodní fotbalovou asociaci FIFA pak reprezentoval zástupce generálního sekretáře Mattias Grafström.

„Setkání generálních sekretářů UEFA je vždy velice přínosné, protože se probírají konkrétní věci, které mají reálný dopad na rozvoj všech členských asociací. Nyní v Miláně to bylo pochopitelně mimořádné také tím, že na místě figurovali nejvyšší představitelé všech oddělení a jednotlivých úseků UEFA,“ uvedl Valtr.

Nejzajímavější výstupy ze středečního setkání z pohledu GS FAČR Michala Valtra?

Navýšení investičních a neinvestičních dotací pro jednotlivé členské asociace UEFA z programu Hattrick 6 pro období 2024 – 2028:

„Program UEFA Hattrick znamená finanční pomoc UEFA všem svým členským zemím. Funguje již od roku 2004, počínaje rokem 2024 půjde o již šestý cyklus pro pětileté období a znovu se týká se dvou oblastí: investiční a neinvestiční. Neinvestiční složka se týká příspěvků na provoz asociace jako takové a podporu mnoha oblastí pro rozvoj fotbalu v oblastech mládeže, ženského fotbalu, futsalu, amatérského fotbalu, grassroots, sociálních projektů, vzdělávání rozhodčích či trenérů nebo podpory projektů v oblasti match-fixingu, tedy nelegálního ovlivňování zápasů. UEFA nyní na setkání GS v Miláně deklarovala, že program Hattrick 6 bude pro všechny asociace navýšen oproti programu Hattrick 5 v souhrnu o 21 procent a v celkovém úhrnu by tak do členských asociací UEFA v letech 2024-2028 v rámci zmíněného programu měla přijít souhrnná suma ve výši cca 935 milionů eur. Jde tedy o velmi důležitý okamžik, který by měl obecně výrazně přispět k dalšímu rozvoji celého evropského fotbalu. Nejen z tohoto je patrné, jaký má pro nás UEFA a naše zastoupení v ní obrovský význam.“

Charta o spolupráci UEFA, národních asociací a ECA (Asociace evropských fotbalových klubů):

„Mezi všemi stranami probíhá dlouhodobá debata ve snaze najít shodu o využití a uvolňování hráčů pro plnění jejich reprezentačních povinností. Nyní odsouhlasená charta je na bázi dobrovolnosti či gentlemanské dohody. Jejím principem je to, aby mezi všemi stranami byla v této důležité otázce obecně ještě lepší informovanost, pochopitelně budou průběžně následovat další jednání.“

Platby solidarity UEFA:

„Toto téma se týká distribuce tzv. „Solidarity payments“. Jde již o zavedenou praxi: finanční obnos z UEFA pro jednotlivé členské země, na který mají nárok všechny kluby z nejvyšší soutěže, které se v aktuálním ročníku neúčastní pohárových soutěží pořádaných UEFA. Ten se mezi kluby dělí rovným dílem a finanční prostředky se dále rozdělují k talentované mládeži. Nyní se znovu diskutovala výše zmíněného příspěvku, distribuce mezi jednotlivé kluby tak, aby celý systém efektivně fungoval. V Česku vše samozřejmě řešíme s Ligovou fotbalovou asociací, která řídí domácí profesionální soutěže. Těší nás, že i zde došlo ze strany UEFA k navýšení.“

Termínový kalendář FIFA a UEFA:

„Jde o další dlouhodobé téma, UEFA je s FIFA v úzkém kontaktu a obě strany se snaží hledat shodu tak, aby nedocházelo k termínovým kolizím, a především dalšímu přetěžování hráčů. V letošní sezoně došlo k mimořádné situaci tím, že mistrovství světa v Kataru se konalo v zimním termínu. Obě strany nyní řeší nadcházející sezony, aby kalendář byl vyhovující pro všechny strany především s ohledem na vytížení hráčů.“

Finanční podpora zemětřesením postiženému Turecku:

„Na setkání GS v Miláně byla odsouhlasena sdružená podpora Turecku a tamní asociaci v souvislosti s nedávným ničivým zemětřesením skrze nadaci UEFA Child foundation. Přihlásila se k ní drtivá většina členských zemí, FAČR nevyjímaje – výkonný výbor FAČR schválil, že Tureckou fotbalovou federaci podpoříme.“