17. 3. 2020

Malík: Posun turnaje o rok je naprosto logický a dává smysl

Všem pětapadesát členských států UEFA na úterní videokonferenci jednomyslně podpořilo odložení evropského šampionátu na rok 2021. Pro odložení byl i předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík. 

Šéfové jednotlivých svazů věří, že se díky tomu podaří dohrát aktuální klubovou sezonu, kterou přerušila pandemie nového typu koronaviru.

"Videokonference poměrně očekávaně vyzněla naprosto jednoznačným způsobem. Všechny asociace vyjádřily naprostou podporu závěru, který jsme přijali. Kromě zdravotních a ekonomických motivů tím hlavním je, aby v zemích, které jsou postižené aktuální situací kolem koronaviru, bylo možno dohrát ligové soutěže. To považuji za stěžejní," uvedl Malík v nahrávce pro média.

"Už zpočátku tohoto týdne jsme avizovali pod tíhou stávající situace a informací, které jsme měli k dispozici, že si neumíme představit, že Euro zůstane v současném termínu. Určitě jsme byli pro posun. Posun o rok je naprosto logický a dává smysl," dodal Malík.

UEFA se podle něj dohodla s dalšími organizacemi, že domácí soutěže a evropské poháry se budou moci ve zbytku sezony hrát současně.

"UEFA tomu šla naproti. Samozřejmě probírala jednotlivé možnosti, které jsme měli na stole, i s ostatními organizacemi - s FIFPro zastupující hráče, s asociací evropských soutěží a asociací evropských klubů. Shodly se mimo jiné na tom, že bude možné nedodržovat vyhrazená okna," uvedl Malík.

"Domácí soutěže se budou moci dohrát i v termínech, kdy běžně jsou evropské soutěže - Liga mistrů a Evropská liga. A obráceně UEFA bude moci využívat víkendové termíny, které jsou za normálních okolností vyčleněny pro domácí soutěže. Čili tímto si UEFA s ostatními zainteresovanými subjekty pomáhá, aby se podařilo vše v co nejkratším čase dohrát," dodal Malík.

Nadcházející březnový reprezentační termín se přesune na červen.

"Březnový sraz v podobě amerického turné se logicky nemůže uskutečnit. Březnové termíny se podle rozhodnutí přesouvají na červen, i když není úplně jasné, jak rychle se dokážeme se stávající situací vypořádat a kdy budou moci být restartovány jednotlivé soutěže. A červnový termín se následně přesune do náhradního termínu v listopadu letošního roku," uvedl Malík.