29. 12. 2022

Legendární Pelé zemřel. Český fotbal projevuje hluboký zármutek

Fotbalová asociace České republiky projevuje hluboký zármutek nad smrtí trojnásobného mistra světa Pelého. Chce proto vyjádřit soustrast rodině, přátelům i všem obdivovatelům jednoho z nejlepších hráčů fotbalové historie.

„Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Podle posledních zpráv přicházejících z Brazílie bylo zřejmé, že je ve špatném zdravotním stavu, teď celý fotbalový svět bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu v Kataru přichází smutná chvíle,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

„Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co dokázal a co pro světový fotbal udělal. Ze zprávy o jeho úmrtí musí být smutno každému fanouškovi, protože fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol,“ poznamenal trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý.

„Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal,“ řekl kapitán české reprezentace Tomáš Souček.

Jeden z nejlepších hráčů historie se zapsal také do dějin českého a československého fotbalu. A to nejenom tím, že proti československé reprezentaci nastoupil hned čtyřikrát s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř gólů.

Slavný je moment z mistrovství světa v roce 1962, na kterém se Československo a Brazílie utkaly v základní skupině i ve finále. V prvním z těchto zápasů se Pelé zranil, ale kvůli tehdejším pravidlům nemohl střídat. A tak Josef Masopust svým spoluhráčům nařídil, aby legendárního soupeře neatakovali. Pelé na oplátku neútočil a pouze přihrával dál, pokud se k němu míč dostal.

„Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou,“ popisoval před lety právě Josef Masopust.

Pelé, vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento, jako jediný fotbalista v historii vyhrál třikrát mistrovství světa (1958, 1962 a 1970). Za brazilskou reprezentaci odehrál 92 zápasů a vstřelil 77 gólů. Spolu s Diegem Maradonou sdílel cenu FIFA pro nejlepšího hráče dvacátého století. Většinu kariéry strávil v FC Santos.

Foto: Encyclopaedia Britannica