13. 6. 2018

Kongres FIFA v Moskvě: MS 2026 v Kanadě, USA a Mexiku

Předseda FAČR Martin Malík společně s generálním sekretářem asociace Rudolfem Řepkou a ředitelem právního oddělení Janem Paulym reprezentovali FAČR na kongresu FIFA v Moskvě. Zásadním bodem jednání bylo zvolení pořadatelské země pro MS v roce 2026. Šampionát budou nakonec hostit společně Kanada, USA a Mexiko.

„Kongres FIFA v Moskvě se nesl obecně ve velmi kolektivním a také konstruktivním duchu. Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace," hodnotí volbu pořadatelství MS 2026 předseda FAČR Martin Malík.

Světový šampionát budou vůbec poprvé pořádat tři země dohromady. Severoamerická kandidatura dostala v Moskvě ve veřejném hlasování 134 hlasů, její jediný soupeř Maroko 65 hlasů. Pro severoamerickou kandidaturu hlasovali v Moskvě i zástupci Fotbalové asociace ČR, zatímco Maroko podpořily například Slovensko s Nizozemskem a Francií. Ve prospěch severoamerické trojice rozhodl dostatek moderních stadionů, dostupnost a výborná infrastruktura. Maroko by navíc muselo postavit devět úplně nových stadionů a pět zrenovovat. Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986. V USA se po roce 1994 uskuteční mistrovství světa podruhé, v Kanadě bude poprvé. Závěrečného turnaje se v roce 2026 poprvé zúčastní 48 týmů.

Na kongresu FIFA s Moskvě zároveň oznámil Gianni Infantino, že se bude příští rok ucházet o znovuzvolení do čela světové fotbalové federace. Osmačtyřicetiletý italský funkcionář vede FIFA od února 2016, kdy ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Seppa Blattera, pro volby, které se uskuteční příští rok v červnu v Paříži, zatím bývalý generální sekretář UEFA nemá soupeře.

"Chci pokračovat další čtyři roky, protože věřím v to, co dělám. A věřím, že mám co nabídnout FIFA a celému fotbalu. Cítím, že mám velkou podporu z celého světa od lidí, kteří chtějí FIFA jako silnou organizaci a kteří vnímají, že se FIFA snaží o rozvoj fotbalu," prohlásil Infantino.

„Samozřejmě, že Rusko žije v tuto chvíli hlavně blížícím se šampionátem, a to opravdu na každém kroku. Na čtvrteční úvodní zápas mezi Ruskem a Saudskou Arábií se půjdeme podívat, a ačkoliv domácí svému týmu na šampionátu příliš nevěří, myslím, že především v tomto zahajovacím duelu se budou chtít Rusové opravdu předvést,“ hledí Malík k úvodnímu zápasu letošního šampionátu, který odstartuje ve čtvrtek v Lužnikách v 17:00 SELČ a poprvé v historii v něm bude na MS nasazen videorozhodčí. 

Vizitka společné kandidatury Kanady, USA a Mexika na MS 2026:

Web: www.united2026.com

Motto: Jednota. Jistota. Příležitost.

Pořadatelská města: 16 (deset v USA, po třech v Kanadě a Mexiku)

Počet zápasů: 80 (60 v USA, po deseti v Kanadě a Mexiku)

Uspořádaná MS: 1970, 1986 (oboje Mexiko), 1994 (USA)

Výhody: dostatek moderních stadionů, výborná infrastruktura

Nevýhody: velké vzdálenosti, napjatější politické vztahy USA s Mexikem kvůli imigraci

Ostatní: poprvé v historii se turnaje zúčastní 48 týmů, rovněž tři země společně ještě nikdy MS nehostily; USA, Kanada i Mexiko původně plánovaly, že se budou o šampionát ucházet samostatně, nakonec se ale rozhodly využít toho, že FIFA předloni zrušila zákaz společných kandidatur; v širším seznamu bylo 41 měst, nyní jich je 23; společnou kandidaturu podpořily hlavy všech zemí či anglický fotbalista David Beckham; pořadatelé očekávají, že se prodá rekordních 5,8 milionu vstupenek.