16. 4. 2019

Komuniké ze zasedání KR FAČR ze dne 16. 4. 2019

Komise rozhodčích FAČR se zabývala událostmi 28. kola FORTUNA:LIGY a 22. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY a po důkladné analýze přijala tyto následující závěry:

1) Slavia Praha – Sparta Praha

Rozbor situací v pokutovém území hostujícího mužstva z 12. a 28. minuty – viz Komuniké ze dne 15. 4. 2019

Ve 12. minutě utkání po střetu domácího hráče Josefa Hušbauera a hostujícího brankáře Florina Nity rozhodčí utkání Karel Hrubeš správně nařídil pokutový kop za podražení soupeře a hostujícímu brankáři udělil žlutou kartu za zmaření zjevné brankové možnosti soupeře. Videorozhodčí utkání Pavel Franěk situaci překontroloval pouze ze tří kamer, na nichž nebyl vidět kontakt mezi brankářem hostujícího mužstva a útočníkem domácího mužstva.

Následně rozhodčímu odeslal k přezkumu na hrací plochu pouze záběry z těchto tří kamer, takže rozhodčí bez prokazatelného záběru, že došlo k nedovolenému zákroku, neměl jinou možnost než odvolat nařízený pokutový kop a útočníkovi domácího mužstva udělit žlutou kartu za simulování. VAR v této situaci pochybil, jelikož měl k dispozici všechny dostupné opakované záběry od operátora a měl prohlédnout záběry z více kamer i za cenu případné časové prodlevy, delšího přezkumu zmíněné situace a dohledání odpovídajícího záběru.

Ve 28. minutě v případě souboje domácího hráče Tomáše Součka a hostujícího hráče Ondřeje Zahustela, po němž se nařízení PK dožadoval domácí tým, došlo nejdříve ke vzájemnému držení obou hráčů, následně se však hostující hráč dopustil zjevného držení domácího hráče a proto měl rozhodčí nařídit pokutový kop a hostujícímu hráči udělil žlutou kartu za nedostatek respektu ke hře.

V 70. minutě se domácí tým dožadoval nařízení PK za hraní rukou hostujícího hráče Costy. V tomto případě rozhodčí postupoval správně, když nenařídil pokutový kop, nejednalo se o úmyslnou hru rukou.

2) Plzeň - Baník Ostrava

V 18. minutě se rozhodčí Pavel Orel dopustil chyby, když nesprávně nařídil pokutový kop ve prospěch domácího mužstva. Pokutový kop byl odvolán po přezkumu záběrů, které rozhodčímu odeslal VAR.

Rozbor situace v pokutovém území domácího mužstva z 69. minuty – viz Komuniké ze dne 15.4.2019.

V 69. minutě utkání po souboji domácího Romana Procházky a hostujícího Jiřího Fleišmana rozhodčí nechal pokračovat ve hře, když se hostující mužstvo dožadovalo nařízení pokutového kopu. VAR po kontrole dostupných záběrů v rozhodnutí rozhodčího neshledal zjevné pochybení rozhodčího, a proto rozhodčímu správně nedoporučil přezkum situace na hrací ploše. Komise rozhodčích postup rozhodčího i VAR považuje za správný, nedošlo k zákroku, po kterém by měl být nařízený pokutový kop ve prospěch hostujícího mužstva.

Rozbor situace po dosažení druhé branky domácího mužstva z 85. minuty - viz Komuniké ze dne 15.4.2019.

V 85. minutě utkání VAR Jiří Adam kontroloval situaci po dosažení druhé branky domácího mužstva. Jelikož žádný z dostupných pakovaných záběrů jednoznačně neprokázal, že před dosažením branky došlo k porušení pravidla o ofsajdu, musel VAR doporučit rozhodčímu, aby branku uznal. V této situaci musí asistent rozhodčího, pokud není přesvědčen o porušení pravidel, nechat i hraniční situaci na hřišti „dohrát“ a vzápětí ji přezkoumává VAR. Pokud ten nedisponuje opakovaným záběrem, který prokazatelně dokazuje porušení pravidel o ofsajdu, jako tomu bylo v tomto případě, dosažená branka musí být uznána. Tato situace se navíc neposílá rozhodčímu na hrací plochu k přezkumu, jelikož se jedná o tzv. faktickou věc. Takže v tomto případě VAR i asistent rozhodčího postupovali přesně podle daného protokolu.

Komise rozhodčích vyjadřuje nespokojenost s výkonem rozhodčích ve výše uvedených utkáních.

Objektivní komplikací pro práci VAR je v tuzemských podmínkách i fakt, že při vyhodnocování opakovaných záběrů nemají k dispozici kalibrovanou ofsajdovou čarou, s jejíž pomocí lze lépe vyhodnocovat hraniční situace.

Komise rozhodčích FAČR nadále plně podporuje projekt VAR v české nejvyšší soutěži a dál dělá maximum pro jeho správné využití v zápasech domácí nejvyšší soutěže. V úterý 16. dubna rozhodčí absolvují další seminář s tematikou VAR. FAČR, která se na transparentnosti celého projektu VAR, již podílela nákupem komunikátorů pro rozhodčí (které zaznamenávají veškerou komunikaci mezi VAR a HR), hledá zároveň ve spolupráci s LFA možnosti, jak v co nejbližší době začlenit projekt VAR do všech utkání soutěže.