29. 9. 2020

Kampaň Speciálních olympiád podporuje i FAČR

Evropský fotbalový týden již tradičně probíhá v posledním zářijovém týdnu (23.9. - 30.9.). Letos k němu navíc byla připojena i kampaň Speciálních olympiád Faces of Football. Jedná s o podporu hendikepovaných sportovců, ke které se připojila i Fotbalová asociace České republiky (FAČR).

Kromě podpory hendikepovaných sportovců jde i o vyjádření solidarity, ale i zprostředkování tréninkových videí a plánů. Kampaň si tají klade za cíl propagovat sport s myšlenkou sjednocení hendikepovaných a zdravých sportovců a také všech, kteří jim tímto způsobem mohou vyjádřit svoji podporu.

Česká republika je jedna z 55 zemí, které se ke kampani Speciálních olympiád Faces of Football také připojila a FAČR je navíc jediná z evropských fotbalových asociací, které přímo spolupracují a dlouhodobě podporují fotbalové aktivity a fotbalový reprezentační tým Českého hnutí Speciálních olympiád.

„V celoevropském měřítku je Fotbalová asociace České republiky často předkládána jako vzor podpory myšlenkám Speciálních olympiád. Společně vysíláme všem jasnou zprávu: fotbal je sport pro všechny bez rozdílu. Může rozdávat radost, přátelství, učí respektu jeden k druhému a podporuje touhu zlepšovat se," uvedl sportovní ředitel Českého hnutí Speciálních olympiád David Bělůnek 

Úspěšnost spolupráce FAČR a Českého hnutí speciálních olympiád dokládají i četná ocenění a sportovní úspěchy. K těm největším patří Cena Evropských Speciálních olympiád za největší sportovní progres v letech 2017 - 2018 nebo cena Nadace UEFA Foundation for Children za rok 2018.

FAČR se připojila i ke kampani Faces of Football a svoji podporu hendikepovaným sportovcům vyjádřili například reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, asistent národního týmu Jiří Chytrý a další zaměstnanci fotbalové asociace.

„Jsem rád, když můžeme podpořit i sport a fotbal pro ty, kteří mají nějaký hendikep, protože fotbal přeci mohou hrát a bavit se jím všichni. I já se tedy rád připojuji ke kampani Faces of Football, protože její myšlenka, která lidi spojuje a zároveň je i pomocí ukázek tréninků a tréninkových plánů posouvá dál, je mi blízká,“ říká Jaroslav Šilhavý, trenér české reprezentace.

Zajímavostí je, že jedno ze šesti tréninkových videí, která byla v rámci kampaně vytvořena, vzniklo v České republice ve spolupráci s FAČR, konkrétně s Petrem Zapletalem, grassroots trenérem mládeže Okresního fotbalového svazu Zlín.