10. 9. 2018

Jan Lála oslaví osmdesátku

Osmdesáté narozeniny slaví dnes 10. září držitel stříbrné medaile z fotbalového mistrovství světa 1962 v Chile a vynikající pravý obránce pražské Slavie Jan Lála. Byl jedním z prvních českých hráčů, kteří se přizpůsobili modernímu útočnému pojetí hry krajních obránců - byl technický, rychlý, podnikal s míčem výpady po křídle. Nebál se soubojů, soupeřům odnímal míče jednoduše a čistě.

V prvním zápase světového šampionátu v Chile uhlídal Španěla Genta, nejlepší levé křídlo té doby. Na tomto šampionátu měl i životní smůlu - v semifinále proti Jugoslávii se zranil a v památném finále proti Brazílii nenastoupil. V reprezentaci Lála odehrál 37 zápasů a dal jeden gól, jednou si zahrál i za mužstvo Evropy, v roce 1964 proti Jugoslávii. Ve Slavii odehrál 402 zápasů, z toho 143 ligových. V Edenu hrál tento vynikající obránce s přestávkami 12 let.

Ke konci kariéry si zahrál i ve švýcarském Lausanne Sports, byl v roce 1967 vyhlášen druhým nejlepším fotbalistou Československa. O 30 let později převzal Cenu Václava Jíry za celoživotní přínos fotbalu.