3. 12. 2020

#holkytaky hrajou fotbal

Ženský fotbal je pevným článkem FIFA a UEFA, je součástí velké rodiny sportů na olympijských hrách. I Fotbalová asociace ČR věnuje rozvoji ženského fotbalu u nás velkou podporu, a proto se vůbec poprvé stává toto téma i v českém prostředí součástí dlouhodobé Strategie 2020-2024.

Ta má za cíl zvýšit nejen počty hráček a rozhodčích, ale i trenérek. Ruku v ruce s tím jde i snaha po zvýšení počtu žen ve vrcholovém vedení českého fotbalu.

V srpnu 2019 vznikl nový brand #holkytaky (ve významu holky také hrají fotbal), který má za cíl přitáhnout mladou generaci dívek k tomuto sportu. Tato aktivita FAČR slavila úspěch hned na svém začátku, kdy si ji UEFA vybrala jako vlajkový projekt pro regiony střední a východní Evropy! Nově vzniklý brand a koncept ženského fotbalu v České republice tak slouží jako vzor pro fotbalové asociace ve Slovinsku, na Ukrajině a v Chorvatsku.

„V brandu #holkytaky vidím mladost, dravost, je to úplně něco jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí. Je to atraktivní a chytlavé, což zaujme hlavně mladou generaci. Chtěli jsme otevřít pomyslné dveře ženám z široké veřejnosti, abychom je přilákali v co největším počtu. Chceme, aby hrály nebo se aktivně podílely na fotbalovém dění,“ vysvětluje Jan Pauly, generální sekretář FAČR.

Ženský fotbal na velmi solidní úrovni se na našem území hrával už v šedesátých letech minulého století, kdy zejména tým Slavie Praha dominoval a slavil úspěchy i v zahraničí. V polovině osmdesátých let byl zaznamenán první mezistátní zápas, který skončil remízou Československa s Maďarskem v poměru 2:2. Od vzniku samostatné České republiky existuje i ženská reprezentace, která v současnosti prokazuje výkonnostní vzestup.

Už jen „zázrak“ v podobě vítězství Polek ve Španělsku by aktuálně zabránil českým hráčkám v účasti v baráži o postup na EURO 2022 v Anglii. Postup na závěrečný turnaj by byl největším dosavadním úspěchem ženské reprezentace a potvrzením pozitivního trendu, který zaznamenáváme v podobě výsledků Slavie Praha a Sparty Praha v evropských pohárech, ale i ve zvýšeném zájmu o české reprezentantky ze zahraničních klubů.

Například Svitková hraje za West Ham United, Bartoňová za Inter Milán, Chlastáková za německou Jenu a Stašková zase obléká dres Juventusu Turín.

Strategické cíle pro léta 2020 – 2024 v oblasti ženského fotbalu:

  • Navýšit počet členek FAČR na 25 000 z 17 403 (v roce 2019, což bylo 5% členské základny.
  • Posun ženské reprezentace ve FIFA rankingu na 20. místo na světě z aktuální 29. pozice.
  • Zvýšit počet ženských rozhodčích v mužské F:NL a F:L na 12 z osmi v roce 2019.
  • Zvýšit počet trenérek s UEFA licencí, působících v ženském fotbale na 75 ze 45 (v roce 2019).
  • Postoupit na EURO 2022 v Anglii.
  • V každé regionální akademii RFA mít 4-8 dívek, která by trénovala pod dohledem nejlepších trenérů.
  • Vytvořit jedno mandatorní místo pro ženu ve výkonném výboru FAČR.

Pro popularizaci a propagaci ženského fotbalu chce fotbalová asociace využít mistrovství Evropy hráček do 19 let, které Česko uspořádá v roce 2022. Domácí reprezentace má účast jistou a cílem je postup ze základní skupiny.

Asociace bude podporovat každý klub, který se bude aktivně podílet na rozvoji ženské kopané.