7. 4. 2023

Fousek: Volby do VV UEFA? Velký impuls a motivace do další práce

Předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek se ve čtvrtek vrátil z Lisabonu do Prahy. Už jako člen Výkonného výboru UEFA, kterým se stal ve středu při volebním kongresu v portugalské metropoli. 

Fousek se při čtvrtečním setkáním se zástupci médií vrátil k mimořádnému diplomatickému úspěchu, který pro český fotbal po 22 letech znamená vlastního vyslance v exekutivě UEFA.

„Je to obrovský úspěch nejen můj, ale také především celého českého fotbalu. Osobně to byl to i pro mě  jedinečný moment. Některé mimořádné věci, jako tato, která se vám v životě povede jednou za několik desítek let, vám dojdou později. I proto, že v první chvíli vám gratulují všechny špičky evropského fotbalu a mobil máte rozžhavený do ruda,“ popisoval s úsměvem a zadostiučiněním Fousek.

„Na místě je samozřejmě velké poděkování všem, díky kterým jsem se do Výkonného výboru UEFA dostal, zejména tedy voličům, 40 prezidentům evropských asociací. Řadu věcí si musíte odpracovat sám, ale vnímal jsem velkou podporu při té náročné cestě. Velmi si vážím mnoha gratulací, které ke mně stále docházejí. Pro český fotbal je pochopitelně mimořádně prestižní událostí, když má svého zástupce v exekutivě UEFA. Je to ale také propagace Česka, v mnohém to překračuje fotbal. Docení to budoucnost,“ uvedl Fousek, který je v novodobé historii za posledních 55 let (od r. 1968, kdy byl zvolen Václav Jíra) teprve třetím Čechem ve vedení UEFA.

O čem všem Petr Fousek ještě hovořil?

O své cestě do 19členného VV UEFA

„Trvale opakuji, že český fotbal by měl vždy usilovat o svého zástupce ve vedení evropského fotbalu a měl by to mít ve svém programu. Učil jsem se od všech našich předsedů, počínaje legendárním Václavem Jírou, který v orgánech UEFA zastával i post místopředsedy. Můj příběh začal někdy v roce 1994, kdy jsem jako nováček přišel do orgánů UEFA a začal postupně sbírat zkušenosti na různých úrovních v mezinárodním fotbale. 

To trvá roky, tohle odpracování se nedá přeskočit nebo urychlit. Problematiku chodu fotbalové asociace jsem se učil na různých pozicích, od elévské přes ředitele oddělení a generálního sekretáře, spolupracoval jsem téměř se všemi dosavadními předsedy. S konkrétní kandidaturou se situace se vyvinula tak, že na jaře 2021 při svých cestách po regionech během kampaně – před volbou předsedy FAČR-  jsem se v domácím hnutí setkal s častými dotazy, zda zamýšlím také zúročit své zkušenosti kandidaturou do exekutivy UEFA. Byla to také navíc přímo součást mého předvolebního programu.

Pak je třeba naplnit celou řadu souvisejících a administrativních záležitostí, jako třeba náročná prověrka UEFA. V září 2022 schválil moji kandidaturu Výkonný výbor FAČR a pak už přišel mezinárodní lobbing. Takže ta cesta je dlouhá a není to věc, která se děje z hodiny na hodinu. V životě jsem zatím absolvoval sedm fotbalových voleb: třikrát jsem byl zvolen předsedou Svazu futsalu ČR FAČR, ve volbách o předsedu FAČR asociace jsem jednou prohrál, jednou remizoval a nakonec vyhrál. Uspěl jsem i teď v evropských volbách, což dohromady není špatný výsledek.“  


Úspěšné volby a silný mandát vyplývající z podpory 40 volebních hlasů z 55:

„První strana učebnic mezinárodní politiky pojednává o tom, že je třeba mít dobré vztahy se sousedními zeměmi. Když jsem podal kandidaturu do Výkonného výboru UEFA, moje první cesta vedla na Slovensko za tamním svazovým předsedou Jánem Kováčikem.

Na únorovém setkání středoevropských svazů (M8), které sdružuje asociace a svazy Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa, Švýcarska a Lichtenštejnska, mi byla vyslovena jednomyslná podpora, která by však sama o sobě nestačila, ale byl to klíčový impuls pro další jednání. Bylo to pak o další práci a diplomatických jednáních v dalších zemích, kde mám skoro všude také dobré vztahy. A v neposlední řadě vztahy s velmocemi, které kromě zmíněného Německa představují Anglie, Itálie, Španělsko a Francie. Jsem pyšný, že jsem měl podporu také od nich.

Celkových 40 získaných hlasů a úspěch v prvním kole volby je vynikající výsledek, který mě samozřejmě potěšil. Máte-li 10 protikandidátů, musíte počítat, že se ucházíte jen o 45 hlasů a ne o 55. Ale velmi zavazující i pro moji další práci je především ta velká důvěra napříč evropskými zeměmi. Udělám vše pro to, abych nezklamal. Mandát je silný, nesmírně si toho cením. UEFA preferuje, aby v její exekutivě byla přiměřená rovnováha ve smyslu zastoupení jednotlivých regionů – sever, jih, zápas, východ a střed světadílu. Zásadní je ale odbornost, zkušenosti, znalosti, orientace v problematice, pomůže dobré jazykové vybavení, protože komunikace je klíčová.“

O obdržených gratulacích po úspěšné volbě:

„Byly jich stovky, obrovské množství a stále docházejí. Od mých nejbližších, od kolegů z VV FAČR, od domácích klubů, z krajských či okresních fotbalových svazů. Stejně jako od komerčních partnerů FAČR či ze zahraničí. Celkově jich asi bylo více než po zvolení předsedou FAČR. Všem bez rozdílu za to velmi děkuji. 

Vážím si také gratulace od premiéra Petra Fialy, s nímž jsme kandidaturu probírali při nedávném setkání při reprezentačním utkání proti Polsku. Jsem hrdý Čech a také Češi musí by měli usilovat o to mít své zástupce na evropské mapě. A o tyto pozice v evropských orgánech bojovat, ať je to sport, ekonomika, politika, diplomacie či kterákoliv jiná branže.“ 

Co znamená výsledek středeční volby pro český fotbal a FAČR

„Mít zástupce ve Výkonném výboru UEFA je v první řadě velmi prestižní záležitost, řada zemí by si to velmi přála. Není to o nějakém finančním nebo přímém vlivovém profitu, to jsou zkreslené představy. Máme jedinečnou možnost podílet se na strategických rozhodnutích v rámci UEFA a podílet se na tom, jak bude evropský fotbal řízen. Jde o legislativní normy, sportovní strukturu, soutěže. Znamená to také to, že dojde k těsnému sblížení s celou řadou dalších asociací, od nichž můžeme získávat důležité know-how. Stejně jako ve vztahu s UEFA. Můžeme se mnoho naučit. A to českému fotbalu může významně pomoci. Prestiž naší asociace v rámci UEFA roste, kdyby věci v ní nebyly v pořádku, asi nepochybně by se to projevilo i při středeční volbě. UEFA oceňuje, čeho jsme za necelé dva roky dosáhli, že obnovujeme důvěru ve fotbal, chceme být mezinárodně úspěšní a změnili jsme řadu strukturálních i procesních věcí.“ 

V čem je můj přínos do VV UEFA:

„Bylo to součástí mého volebního programu. V první řadě se identifikuji s tím, jak je UEFA pod vedením Aleksandra Čeferina řízena. Výkonný výbor UEFA má pestré složení: od bývalých vynikajících hráčů, přes úspěšné byznysmeny a právníky až po zástupce jednotlivých asociací.  Ale všichni sdílíme stejnou filosofii silné a jednotné UEFy jdoucí jedním směrem. Můj přínos je řízení fotbalových institucí z hlediska managementu a administrativy. Druhou věcí jsou zájmy menších či středních fotbalových asociací, mezi které se řadíme také my. A ty střední v rámci UEFA tvoří většinu.“

O časovém vytížení v pozici člena VV UEFA a předsedy FAČR: 

„Kolují různé mýty a fámy, že se v případě zvolení do Výkonného výboru UEFA vzdám předsednictví nebo snad odstěhuji z Česka. Jsou to nesmysly. Ve VV UEFA je 16 zástupců předsedů národních asociací (další 3 členové jsou zástupci ECA a EL – pozn. red.), nikdo z nich svoji domácí funkci neopouští. Práce v exekutivě UEFA není tak časově vytěžující, výbor zasedá šestkrát ročně. Není to nic, čím bych měl náš fotbal šidit. Naopak – ty věci se od sebe oddělit nedají. Úspěch ve středečních volbách pro mě je motivace a další impuls do práce v Česku. I díky dalším zkušenostem - a člověk se učí celý život, které nasbírám. To dobré budu chtít pochopitelně převést i do našich podmínek. Rozhodně to neznamená, že bych měl usnout na vavřínech.

Český fotbal má mnoho rezerv v tom, aby fungoval více po evropsku a nikoliv jen jako izolovaný český rybníček, kde řeší svoje žabomyší problémy a vydává je za pupek fotbalu. Považuji se za proevropského předsedu a mnoho věcí, které dělá UEFA nebo řada zahraničních svazů, nás může jenom obohatit.“

Tisková konference předsedy FAČR Petra Fouska (6. 4. 2023)

Náš fotbal živě Vratislavice