Nejvyšší představitel domácího fotbalu a zároveň člen Výkonného výboru UEFA zdůraznil, že by realizace Superligy zásadně narušila veškeré principy a fungování evropského fotbalu jako celku.

Podle Fouska je Superliga, o jejímž zřízení předloni v květnu uvažovalo dvanáct evropských velkoklubů, významnou hrozbou pro fotbal jako takový.

"Superliga je umělý projekt, který je orientovaný jenom na byznysový výnos. Založením superligy by fotbal přišel o to, co činí jedinečným současný pyramidální systém, který je orientovaný sportovně-společensky. Ten se budoval spoustu let a dál úspěšně funguje," uvedl Fousek na konferenci v pražské konferenční hale O2 Universum, kde jej na řečništi doplnili ředitel domácí Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, Michal Mertinyák ze slovenské Unie ligových klubů a Jean-Francois Brocard, profesor ekonomie z francouzské univerzity v Limoges. 

Uzavřenou superligu se v květnu 2021 pokusilo založit dvanáct klubů, ale po významné vlně odporu fanoušků, hráčů, trenérů i ze strany FIFA a UEFA z projektu během pouhých 48 hodin sešlo. Z původních zakladatelů ji nadále podporují už jen Real Madrid, Barcelona a Juventus. 

 

„Desítky let fungující společensko-sportovní systém UEFA, je třeba nadále hájit všemi dostupnými prostředky. Ten pyramidální ekosystém je jedinečný a vybroušený nejen po sportovní stránce. V první řadě je v něm zachována přirozená soutěživost, tedy to, co dělá fotbal fotbalem a jde o základní princip sportu. Hrají se kvalifikace, o postupy a sestupy. Superliga by byla uzavřenou společností pro vybrané kluby. V soutěžích UEFA je zachována návaznost na mezinárodní soutěže, nemluvě o termínových listinách pro klubovou i reprezentační scénu. Spodní strana pyramidy myslí na oblast výchovy hráčů, grassroots, vzdělávání trenérů, rozhodčí. UEFA je propojena s národními svazy a zachovává solidární systém dělení financí. Tento ekonomický aspekt je pro všechny asociace nesmírně důležitý. Všechny asociace čerpají prostředky z programu UEFA Hattrick, který bude v budoucnu ještě navýšen, což ve všech zemích umožní další velký rozvoj mnoha projektů. To všechno by Superliga zásadně ohrozila a oslabila a doplatili bychom na to samozřejmě i v Česku, protože naše kluby by se do uzavřených soutěží nedostaly,“ zdůraznil Fousek. 

Pro předsedu FAČR jde o významné téma i proto, že byl před dvěma týdny zvolen do Výkonného výboru UEFA. Fousek loni v listopadu v Praze přivítal prezidenta UEFA Aleksandera Čeferina a na společném jednání se jim dostalo podpory také od premiéra Petra Fialy, který se vyslovil pro zachování fungování současného fotbalového „ekosystému“ na starém kontinentu. 

Premiér to samé zopakoval také Čeferinovi a přizval jej také na loňské listopadové jednání ministrů sportu členských zemí Evropské unie v Bruselu během loňského předsednictví Česka v EU. O možnosti vystoupení Čeferina v Bruselu požádal a intenzivně usiloval také Petr Fousek. 

Stejný názor na možný vznik Superligy jako předseda FAČR při čtvrteční konferenci vyslovil také Javier Tebas, prezident španělské nejvyšší soutěže La Ligy, která pražský summit organizovala. „Ve fotbale je třeba myslet na všechny, nejen na elitní kluby. Fotbal musí dál stát na pevných základech od nejnižších pater, jako tomu je desítky let. UEFA jako jediná může hrozbu Superligy odvrátit. Velkou roli ale mohou sehrát také národní asociace a kluby. Musíme být slyšet, každý hlas může být důležitý. Principy soutěživosti i finanční udržitelnosti a solidarity je nutné zachovat. Česko v tom boji na nejvyšším politickém fóru sehrálo velkou a viditelnou roli, může být příkladem i pro ostatní. Stejně jako aktivita předsedy Petra Fouska“ dodal Tebas. 

Ve stejném duchu vystoupil předseda FAČR i na pátečním zasedání Evropských lig, které v Praze společně pořádaly European Leagues a Ligová fotbalová asociace. Pořadatelství summitu získala LFA při příležitosti 30 let existence samostatné české nejvyšší soutěže. Jednání předcházela společenská večeře na Pražském hradě, které se zúčastnily i všechny členské kluby LFA a řada významných fotbalových hostů. 

Pracovní jednání zástupců 40 evropských lig a dalších představitelů z UEFA, ECA, FIFPro, atd. odsouhlasilo deklaraci, jímž evropské ligy navrhují zvýšení solidárního příspěvku od UEFA, která by od změny herního formátu evropských pohárových soutěží v období 2024-27 měla zaznamenat vyšší výnosy. EL se také kriticky postavily proti projektu Superligy a opětovně se připojily k obhajobě UEFA a evropského fotbalového ekosystému. 

Petr Fousek na konferenci španělské La Ligy a zasedání European Leagues

Petr Fousek na konferenci španělské La Ligy a zasedání European Leagues