31. 8. 2022

Fousek jednal s Čeferinem, Příhoda s Rosettim

Předseda FAČR Petr Fousek se v úterý 30. srpna sešel v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu s předsedou UEFA Aleksanderem Čeferinem.

Setkání v rámci výborných vztahů obou předsedů navazovalo na únorovou návštěvu předsedy UEFA v Praze v sídle české asociace. Fousek už v létě potvrdil, že FAČR bude Čeferina navrhovat na znovuzvolení na předsedu UEFA.

Viděli jsme se v červnu na finále ženského Mistrovství Evropy v Londýně a teď v srpnu na losování evropských pohárů v Istanbulu, ale tam pochopitelně nebyl prostor pro hlubší projednání témat mezi UEFA a FAČR, k tomu došlo až nyní.“ sdělil Fousek.

Předmětem jednání byla současná ekonomická situace ve fotbale a možné dopady inflační a energetické krize na národní asociace i scénáře pro možné zesílení covidové vlny, ale také úspěšné výsledky reprezentačních týmů ČR „A“ v Lize národů a „21“ v kvalifikaci ME, rozvoj ženského fotbalu i postup tří klubů do základních skupin pohárové Evropy a pomoc UEFA v rámci různých programů, zejména Hattrick.

UEFA zase vítá podporující postoj FAČR ke sporu mezi UEFA a Superligou a snahy FAČR o co nejintenzivnější zapojení do aktivit UEFA.

„Předseda UEFA také ocenil naše úspěšné pořadatelství ME žen do 19 let v červenci a zajímal se o stav příprav finále Konferenční ligy 2023, které hostíme v Praze“ potvrdil předseda FAČR, který chce usilovat i o získání pořadatelství některého z příštích kongresů UEFA.

Jedním z nejvýznamnějších témat byla spolupráce na poli rozhodcovství, protože do Nyonu Fouska doprovázel předseda Komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda.

Ten absolvoval jednání s předsedou Komise rozhodčích UEFA Robertem Rosettim, jehož se zúčastnili i ředitel divize národních asociací UEFA Zoran Lakovič a právě předseda FAČR. UEFA ocenila, že FAČR nastavil systém, který sama používá – nezávislá a profesionální komise rozhodčích se silnou autonomií, jasnou filosofií a dlouhodobým výhledem.

„Informovali jsme UEFA o vývoji za poslední rok, o práci a cílech Komise rozhodčích i o překážkách a výzvách, jejichž řešení probíhá, na rozhodcovský sbor. Dohodli jsme se na mnohem intenzivnější spolupráci s UEFA v řadě oblastí.“ vyzdvihl Radek Příhoda.

„Radek Příhoda se svojí komisí udělal kus práce na domácím poli reforem rozhodcovství, transparentnosti i důvěryhodnosti fotbalu, což je náš společný cíl i úkol, i když spousta práce je ještě před námi. Teď je ale na čase české rozhodcovství víc profilovat v UEFA a víc využít její podporu.“ potvrdil důležitost jednání Fousek.