10. 5. 2022

Finále Konferenční ligy za rok uspořádá FAČR, rozhodla UEFA

Skvělá zpráva pro český fotbal a velký diplomatický úspěch. Kandidatura Fotbalové asociace ČR na pořádání finále Konferenční ligy UEFA v sezóně 2022/23 v Praze byla úspěšná. 

Výkonný výbor UEFA na úterním zasedání ve Vídni rozhodl o přidělení vrcholu evropské klubové soutěže Fotbalové asociaci ČR. Hrát se bude 7. června 2023.  

Fotbalová asociace ČR ohlásila oficiálně zájem pořádat finálový zápas loni v říjnu. „Už při kandidatuře na předsedu FAČR byla snaha přivést podobnou událost do České republiky součástí mého programu. Dnešní rozhodnutí prokazuje naši pevnou pozici v rámci UEFA, kterou mimo jiné potvrdila i nedávná návštěva předsedy Aleksandra Čeferina v Praze. To, že nám vedení UEFA dalo přednost před ostatními kandidáty navíc ukázalo, že jsme se měli při kandidatuře o co opřít, že máme co nabídnout,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek, který je ve Vídni osobně přítomen na Kongresu UEFA. 

Konkurence byla těžká, o pořádání evropských klubových finále je velký zájem. Kandidáty na pořádání byly původně Kypr, Řecko, Severní Irsko, Slovensko, Izrael a Česká republika. Do užšího výběru se vedle Česka dostaly Řecko a Severní Irsko. FAČR ještě musela vyjednat výjimku na kapacitu stadiónu. Renomé Konferenční ligy UEFA se neustále zvyšuje, letos se do finále probojovaly AS Řím a Feyenoord. 

V dubnu podpořilo kandidaturu rovněž vedení hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. „V první řadě chci osobně poděkovat předsedovi UEFA Čeferinovi a výkonnému výboru UEFA, že v nás vložili důvěru. Děkujeme všem, kteří nás podporovali, především vedení hlavního města Prahy a Slavii Praha, která poskytne pro utkání svůj stadión. Akce může směle navázat na úspěšné akce v minulosti a doufám, že uvidíme v české metropoli špičkové kluby, bude to svátek fotbalu. Poděkování si zaslouží celý tým FAČR v čele s generálním sekretářem Michalem Valtrem a projektovým manažerem Michalem Zajacem, kteří na kandidatuře dlouhodobě pracovali,“ uvedl první muž českého fotbalu a připomněl, že FAČR hodlá i v budoucnu přivést do České republiky akce pořádané UEFA. 

V den finále se Praha stane hlavním městem evropského fotbalu, protože na něm budou přítomni členové výkonného výboru UEFA a evropské fotbalové špičky. 

Sinobo Stadium už velká finále viděl. V roce 2013 se zde odehrál Superpohár UEFA, v kterém se střetly Chelsea s Bayernem (2:2). Německý klub zvítězil po penaltovém rozstřelu. O dva roky později se na stejném místě uskutečnilo finále Mistrovství Evropy do 21 let, v němž Švédsko s Portugalskem hrálo bez branek, v penaltách uspěli Seveřané.