15. 3. 2019

FAČR vyzývá k dárcovství kostní dřeně

Osud dvou mladých fotbalistů, kteří v patnácti respektive šestnácti letech onemocněli vážnou chorobou, vyžadující transplantaci kostní dřeně, mobilizoval pochopitelně jejich nejbližší, ale nenechal lhostejnou ani fotbalovou komunitu. V tomto případě platí, že naděje na úspěšné vyléčení je přímo úměrná počtu přihlášených do centrálního registru krvetvorných buněk. Více dárců znamená větší naději!

„Kde jinde najít tolik potencionálních mladých dárců, než ve fotbalové komunitě, vždyť v naší asociaci je registrováno více než tři sta tisíc členů, vesměs sportovců s velmi dobrou fyzickou kondicí,“ připomíná ředitel oddělení komunikace asociace Michal Jurman, proč právě FAČR vyzývá k zápisu do registru potencionálních dárců.

Sama fotbalová asociace nezůstala lhostejná a iniciovala setkání dvou nemocných mladých fotbalistů s legendárním Karlem Poborským. Ten zároveň pozval oba zmíněné na březnový zápas české reprezentace proti Brazílii.

Příběh Matěje Kučery, fotbalisty z východočeského Miletína, je části veřejnosti povědomý. S osudem se pere už více než rok a jeho otec Jan, bývalý fotbalista a současný rozhodčí, se při hledání dárců kostní dřeně pravidelně obrací na fotbalovou komunitu a slaví úspěchy.

„Vloni se mu podařil husarský kousek, během jediného dne se na náborové akci přihlásilo a zaregistrovalo rekordních více než sedm set lidí a po prohlídkách a srovnávacích testech je už prokazatelné, že nejméně dvě shody zachránily lidský život,“ připomíná Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka z Českého registru dárců krvetvorných buněk při IKEM, obětavou práci Jana Kučery, který při hledání pomoci pro svého syna zároveň pomáhá dalším. I on začal tím, že hledal ve fotbalových kruzích ve svém okolí.

V lednu se o vážné nemoci dozvěděl Vladimír Čimpera z Jirkova. I pro něho byl a je fotbal život. Teď podstupuje intenzivní léčbu a upíná se k naději na shodu s potencionálním dárcem. Také on ví, že čím více bude zájemců ochotných se do registru zapsat, podstoupit krátkou a bezbolestnou proceduru spojenou s odběrem slin pro testování, tím větší bude naděje jeho, ale i jiných s podobným osudem, na vyléčení.

Můžete a chcete pomoci? Více o registru, odběrech a s tím spojených procedurách najdete na stránkách:

www.darujzivot.cz