24. 1. 2023

FAČR pomohla dětem z Ukrajiny

Jen několik málo týdnů po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu vytvořila Fotbalová asociace České republiky projekt, jehož cílem bylo pomoci ukrajinským uprchlíkům. Projekt „Fotbal pomáhá dětem z Ukrajiny“ měl pomoci adaptovat se malým fotbalistům v novém prostředí.

FAČR během roku 2022 napřímo pomohla ukrajinskému fotbalovému svazu, kterému zajistila dodávky potravin a léků. Zároveň v České republice ubytovala rodiny některých zaměstnanců ukrajinského svazu a snažila se také pomoci dospělým ukrajinským fotbalistům, kteří přicházeli do České republiky.

Samotný projekt „Fotbal pomáhá dětem z Ukrajiny“ byl zaměřený primárně na malé fotbalisty, kteří utíkali před válkou na Ukrajině a kteří se chtěli zapojit do tréninkového procesu na českém území.

Fotbalová asociace připravila výzvu pro kluby, které mohly nabídnout dětem z Ukrajiny možnost trénovat se svými týmy. Do celého projektu se nakonec zapojilo celkem 37 klubů z celého Česka.

Pomoci ze strany klubů a FAČR se dočkalo 233 dětí, každý ze zúčastněných klubů pak dostal 10 míčů od společnosti Puma. Jednotlivé kluby navíc dostaly za každého malého ukrajinského fotbalistu ve svém oddílu 2000 Kč.