24. 5. 2019

FAČR měla vloni rekordní výnosy, byl přijat Criminal compliance program

Fotbalová asociace ČR měla vloni díky výrazně vyšším příjmům od UEFA rekordní výnosy i náklady. V obou ukazatelích se dostala přes dvě miliardy korun a o více než miliardu tak překonala dosavadní maxima z roku 2017. 

Během páteční 21. řádné Valné hromady byl bez problémů do stanov přijat tzv. criminal compliance program, což je soubor opatření a postupů pro prevenci, odhalení a reakci na případná trestněprávní jednání.

"Je to důležité v návaznosti na situaci, ve které se asociace nachází, protože stále probíhá řízení proti bývalému předsedovi a asociaci," připomněl Malík kauzu s údajnou manipulací při rozdělování peněz z dotačního programu ministerstva školství, v níž figuruje Miroslav Pelta.

Jedním z bodů bylo i hlasování o změně vysílání delegátů na valnou hromadu s ohledem na to, že od příští sezony bude zrušena juniorská liga, bude zavedena druhá skupina ČFL a obnovena účast B-týmů profesionálních klubů v soutěžích. To se však prosadit nepodařilo. "Domnívám se, že budeme schopni svolat příští valnou hromadu, takže z tohoto pohledu to problém není," uvedl Malík.

Asociace skončila stejně jako předloni s kladným hospodářským výsledkem, tentokrát 747 tisíc korun. Po letech se do zisku dostala i dceřiná společnost FAČR STES. Opět také stoupla hodnota majetku FAČR, která se za loňský rok zvýšila o 31 milionů korun na skoro 862 milionů. Vyplývá to ze zprávy, kterou na dnešní valné hromadě FAČR v Nymburce přednesl finanční ředitel asociace Libor Kabelka.

Zatímco v minulých letech rostly výnosy a náklady pozvolna, tentokrát se zvýšily více než dvojnásobně. Asociace totiž dostala 1,3 miliardy korun od UEFA a do klubů mohla rozdělit 1,467 miliardy.

Předloni výnosy asociace poprvé v historii přesáhly miliardu a za loňský rok stouply až na 2,042 miliardy korun. Náklady za uplynulý rok byly v porovnání s výnosy o necelý milion nižší a oproti předloňsku se zvýšily o 1,078 miliardy korun.

Finance od UEFA tentokrát činily 63,7 procenta příjmů, zatímco za rok 2017 to bylo jen 12,5 procenta. Ze státních dotací fotbal vloni získal 550 milionů korun, vlastní příjmy pak tvořily 182 milionů korun.

Z nákladů byly nejvyšší položkou finance do klubů, které tvořily téměř 72 procent. Náklady na rozhodčí činily 141 milionů korun, na trenéry 123 milionů, na mzdy pak 51 milionů. Všechny reprezentační týmy vloni stály FAČR 159 milionů korun.

Po dlouhé době se do kladných čísel dostala společnost STES, která se zabývá prodejem smluvně poskytnutých televizních, marketingových a reklamních práv k reprezentačnímu A-týmu a jednadvacítce. Výnosy této dceřiné společnosti FAČR dosáhly vloni výše 179 milionů korun a náklady 163,7 milionu, takže STES byl v zisku 15,3 milionu.

"Díky novým partnerským aktivitám a i díky tomu, že přípravné utkání s Brazílií skončilo úspěšně, se podařilo dostat společnost STES do zisku. Začíná plnit svůj účel, pro který byla zakládána," uvedl předseda FAČR Martin Malík.

 

Komuniké ze zasedání Výkonného výboru FAČR (24. 5. 2019)

Záznam 21. řádné Valné hromady FAČR