9. 11. 2022

FAČR má při změnách termínové listiny MOL Cupu velmi omezené možnosti

Ohledně konfliktu termínové listiny MOL Cupu s reprezentačními zápasy v posledních dnech zazněla v médiích řada mylných interpretací, mnohdy zavádějících a nepravdivých.

Pro doplnění a objasnění celé situace shrnujeme objektivní fakta:

  • Důležitější než střet termínů reprezentace a MOL Cupu je skutečnost, že listopadový reprezentační termín není oficiálním termínem FIFA. Kluby tudíž nemají povinnost uvolnit hráče do reprezentací, které nehrají na MS.
  • Přestože se nejedná o oficiální termín FIFA, považuje FAČR za nutné zdůraznit, že ve vztahu k UEFA má povinnost dvě přátelská utkání v tomto termínu odehrát. Reprezentační sraz tak i s vědomím možného neuvolnění hráčů z některých klubů tak musí za každých okolností proběhnout.
  • Podle Soutěžního řádu FAČR i Rozpisu Poháru FAČR musí být termínová listina soutěže MOL Cup v souladu s termínovou listinou profesionálních soutěží schválenou kluby 1. a 2. ligy.
  • Ligové grémium LFA (orgán složený ze zástupců všech profesionálních klubů) 2. února 2022 termínovou listinu 2022/2023 schválilo včetně skutečnosti, že osmifinále MOL Cupu se odehraje 19. listopadu 2022. Tehdy ještě existovala i varianta, že národní tým bude ve stejném období hrát přípravné zápasy před MS, pokud by se na něj kvalifikoval. V takovém případě by kluby měly povinnost hráče pro A tým reprezentace uvolnit.
  • Ke změně termínu osmifinále MOL Cupu nedošlo ani při dalším jednání Ligového grémia (13. května), kdy už bylo zřejmé, že reprezentace si start na MS nezajistila.
  • Podle Rozpisu Poháru FAČR lze termín utkání (MOL Cupu) změnit pouze na základě změny termínové listiny profesionálních soutěží. K tomu lze dojít po vzájemné dohodě FAČR a LFA, sama však FAČR není oprávněna termín utkání měnit. Do budoucna bude takovým případům oboustranně zamezeno.
  • Ve chvíli, kdy nebyla změněna termínová listina, jedinou možností zůstal postup podle § 8 odst. 4 Soutěžního řádu FAČR, na který odkazuje čl. 6 Rozpisu Poháru FAČR – možnost dohody klubů na změně termínu utkání a následného schválení řídícího orgánu soutěže. Termíny konkrétních utkání tedy nemůže bez dohody klubů FAČR měnit.
  • V tomto duchu, tedy s vědomím toho, že bez ohledu na termín osmifinále MOL Cupu kluby na neoficiální termín reprezentačních utkání nemají povinnost hráče uvolnit, se odehrávala od počátku intenzivní jednání mezi vedením FAČR, reprezentace a klubů, u nichž se předpokládalo, že budou mít své zástupce v nominacích A týmu nebo U21.
  • Fakt, že se v případě FAČR coby neúčastníka MS v Kataru jedná o neoficiální reprezentační termín bez povinnosti hráče uvolnit, využila Viktoria Plzeň, která již v MOL Cupu nestartuje.
  • Je třeba opětovně poděkovat jak zahraničním, tak tuzemským klubům, které hráče do ČR A a U21 uvolnily. Stejně tak je třeba poděkovat těm, které si utkání MOL Cupu odložily (např. Liberec – Olomouc).