Právě zde měl před 25 lety svoji základnu český tým na ME 1996 a místní obyvatelé mu v čele s legendární Lady Milenou poskytli skvělé zázemí.
I oni rádi na český tým vzpomínají a důkazem toho je iniciativa místní radnice, při které bude předán reprezentační dres národního týmu jako dar od předsedy FAČR Petra Fouska.
Předseda fotbalové asociace se už během vystoupení českého týmu na UEFA EURO 2020 v Glasgow setkal s velvyslancem ČR ve Velké Británii Liborem Sečkou a generální konzulem ČR v Manchesteru Ivo Losmanem.
Právě těm předal před úterní akcí v Prestonu speciální dárek jako poděkování místním za podporu, kterou českému týmu poskytli během jeho stříbrné cesty na EURO před 25 lety.
Dres nejlepšího střelce českého týmu na probíhajícím šampionátu Patricka Schicka bude putovat do rukou Michaela Clarka, lancashirského řezníka z Prestonu, který po boku Lady Mileny zorganizoval v létě 1996 na své zahradě velkou grilovací akci pro české reprezentanty.
„Moje žena tvrdila, že přijedou jen funkcionáři, že se hráči určitě neobjeví. Jenže pak se objevily tři velké bílé autobusy, a nám spadla čelist. Musel jsem rychle poslat nejen pro další maso, ale taky pro personál, aby nám se vším pomohl,“ vzpomínal pro reportéra Radiožurnálu Jiřího Hoška před pěti lety bodrý řezník z Prestonu.
Ten byl moc rád za to, jak se čeští fotbalisté věnovali během svého pobytu místním dětem a rozhodně podle něj nešlo o žádné nafoukané fotbalové primadony.

„Česko-britské vztahy byly vždy na velice dobré úrovni a týká se to nejen sportu. Pokud chceme být na Asociaci úspěšní v našich aktivitách směrem do budoucna, musíme znát svoji historii a nezapomínat na ni. Pětadvacet let starý příběh lidí kolem Michaela Clarka a Lady Mileny je toho skvělým příkladem,“ říká předseda FAČR Petr Fousek.
Milena Grenfell-Bainesová, která o český národní tým na EURO '96 pečovala, se narodila v židovské rodině v Praze a na konci července 1939 byla v dětském transportu, který vypravil Sir Nicolas Winton z Prahy do Velké Británie.
Na Ostrovech se následně provdala za architekta a urbanistu George Grenfell-Bainese, vychovala s ním celkem čtyři děti a po zesnulém manželovi, který byl v roce 1978 povýšen královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu, může užívat titul Lady. Michael Clarke je pak jejím dlouholetým kamarádem, v jehož řeznictví nakupuje ona sama dodnes.
„Michael Clarke prochází těžkým životním obdobím a když se během setkání velvyslance Sečky s Lady Milenou v minulém týdnu vzpomínalo na českou fotbalovou reprezentaci z roku 1996, ani chvíli jsme neváhali a hned oslovili FAČR v čele s Petrem Fouskem, že by symbolický dar od české reprezentace pana Clarka velmi potěšil. Reakce byla okamžitá, čehož si ohromně vážím a věřím, že to ocení v úterý na promítání zápasu Anglie s Českem také všichni v Prestonu,“ nechal se slyšet generální konzul ČR v Manchesteru Ivo Losman.
FAČR v čele s Petrem Fouskem ještě jednou srdečně zdraví všechny obyvatele Prestonu a děkuje jim za veškerou pomoc, která před pětadvaceti lety také pomohla českému týmu do finále evropského šampionátu.