14. 9. 2020

DD Cup – 17. ročník vyhrál Frýdek-Místek

Finále fotbalového turnaje dětských domovů DD Cup se opět vydařilo. Závěrečných bitev O pohár české fotbalové reprezentace se zúčastnilo 12 týmů a nejvíce se na turnaji vedlo dětskému domovu z Frýdku-Místku, který se radoval z celkového vítězství za rok 2020.

Patronem 17. ročníku turnaje byla ženská fotbalová reprezentace, která se zúčastnila slavnostního vyhlášení a zastoupena byla hráčkami Lucií a Irenou Martínkovou, Petrou Vyštejnovou a trenérem Karlem Radou.

„Jsem strašně ráda, že jsem tady mohla podpořit děti z dětských domovů a moc děkuji organizátorce Míši Veselé za pozvání. Mrzí mě jen to, že vítězem může být jen jeden tým, protože pro mě jsou vítězi všechny děti, které v životě nedostaly takovou šanci,“ svěřila se reprezentantka Lucie Martínková.

Krásné počasí a dokonalou přátelskou atmosféru si užíval také trenér ženského národního týmu Karel Rada. „Vždycky obdivuji, že se něco takového organizuje. Pro mě je to věc, která nepodporuje přímo jen velký fotbal, ale i děti, které nemají možnosti, které nemají zázemí rodiny. Je skvělé, že jsou do fotbalu zapojeny i dětské domovy, které se pak střetnou na tomto šampionátu,“ řekl stříbrný medailista z ME 1996.

Finále fotbalový turnaj DD Cupu měl původně proběhnout v červnu, bohužel ho ale odsunula pandemie koronaviru. Už v květnu se ale vydali zástupci Fotbalové asociace České republiky a reprezentace do dětského domova v Praze Dolních Počernicích, aby dětem sdělili dobrou správu, že semifinálové a finálové bitvy se uskuteční.

„Tohle byla velice povzbudivá zpráva. V dětech to vyvolalo uvolnění a euforii, že se zase dostanou na hřiště, že začnou trénovat a budou moct mezi své kamarády a užívat si fotbal, jak jsou zvyklí,“ vzpomínal Petr Lněnička, ředitel dětského domova v Praze Dolních Počernicích a jeden z organizátorů turnaje.

Semifinálová kola se uskutečnila v tréninkových areálech prvoligových klubů, kde mohly děti nahlédnout do zázemí elitních českých celků, setkat s jejich hráči nebo trenéry. Semifinálová klání měla své dějiště postupně v areálu Slavie Praha, Baníku Ostrava, Viktorie Plzeň a FK Jablonec v průběhu června.

Na zářijový finálový turnaj, který se konal v Praze na Strahově na Stadionu Evžena Rošického postoupilo 12 nejlepších dětských domovů.  Z celkového vítězství se nakonec radoval tým z Frýdku-Místku, na druhém místě skončil dětský domov Cheb a Horní Slavkov, z bronzu se radovaly děti z Horšovského Týna.

„Děti z dětských domovů sportují stejně, jako ostatní děti, jen jsou jejich možnosti leckde limitované financemi nebo dostupností sportovišť. Proto se fotbalová asociace snaží podpořit právě je v jejich pravidelném sportování. Jsem ráda, že projekty jako Dětský domov Cup pomáhají tam, kde je to potřeba, a to zejména dětem,“ svěřila se Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR a organizátorka akce.

Výsledky turnaje DD Cup O pohár české fotbalové reprezentace 2020:

 1. Frýdek Místek
 2. Cheb a Horní Slavkov
 3. Horšovský Týn
 4. Melč
 5. Unhošť
 6. Nový Jičín
 7. Dolní Počernice
 8. Čeladná
 9. Dlažkovice
 10. Tachov
 11. Ústí nad Labem
 12. Chrudim

FOTO: Daniel Ulrich.

DD Cup – 17. ročník vyhrál Frýdek-Místek