23. 12. 2019

David Heidenreich: motivace oceněním na Galavečeru Grassroots

Lednové ocenění pro nejlepšího staršího dorostence roku 2018 motivovalo tehdy zraněného obránce Davida Heidenreicha k rychlému návratu na trávník.

Úspěchem v anketě na Galavečeru Grassroots pro něj nicméně rok 2019 neskončil. Obránce italské Atalanty získal titul, zahrál si na Euru a s Bergamem bojuje i v mládežnické Lize mistrů.

David Heidenreich má za sebou významný rok. V lednu byl na Galavečeru Grassroots vyhlášen nejlepším starším dorostencem roku, v červnu získal s italskou Atalantou juniorský titul, v červenci coby kapitán vedl reprezentaci do 19 let na mistrovství Evropy a na podzim jeho Bergamo celkem suverénně postoupilo v mládežnické Lize mistrů do jarní vyřazovací fáze.

Telefon mi David zvedá den poté, co Cristiano Ronaldo popřel fyzikální zákony a vstřelil tenhle gól hlavou janovské Sampdorii. „A jak dlouho se udrží ve vzduchu... To je nenormální,“ komentuje vytáhlý obránce.

V Itálii působí už téměř čtyři roky, a tak Serii A bedlivě sleduje. Sám by do ní totiž chtěl brzy zasáhnout. „Doufám, že si proti Ronaldovi jednou zahraju. To by byl splněný sen.“

Jak blízko to je?

Snad se nám povede zbytek této sezony a v létě půjdu do přípravy s áčkem. Chtěl bych příští rok nasbírat nějaké minuty v Serii A. Před dvěma roky jsem s nimi v létě trénoval, letos jsem nemohl, protože jsme byli na mistrovství Evropy do 19 let. Tak snad začnu před novým ročníkem.

Rok 2019 jste začal na Galavečeru Grassroots vítězstvím v anketě pro nejlepšího staršího dorostence. Co všechno se pak ještě po zbytek roku odehrálo?

V té době jsem byl zraněný, vracel jsem se do tréninku. Úspěch v anketě mě dost namotivoval. Obecně jsem prožil úspěšný rok. Rychle jsem se vyléčil a pak jsem pravidelně nastupoval až do konce sezony, v níž jsme v Primaveře (nejvyšší italská soutěž do 19 let) získali titul.

S reprezentací jsme si pak užili Euro, i když to výsledkově nedopadlo. Ale byla to záslužná práce celého týmu. Navíc hrajeme juniorskou Ligu mistrů, takže rok 2019 pro mě byl opravdu úspěšný.

Změnilo se vám něco v osobním životě? V Itálii jste už skoro čtyři roky, od svých šestnácti, sám...

Teď se víc musím připravovat do školy, na maturitu. Studuji dálkově teplickou střední školu, obor ekonomika a podnikání. Jsem ve čtvrtém ročníku a budu maturovat z účetnictví a podnikové ekonomiky, angličtiny a češtiny, takže učení teď hodně přizpůsobuji. Do toho máme dost zápasů, během týdne hrajeme Youth League. Je to oproti minulému roku jiné.

Jak se s tím vším dá škola, navíc takhle na dálku, skloubit?

Jezdím tam vždy, když se naskytne příležitost, před a po reprezentačních srazech. Teď jsem laboroval s kotníkem, chyběl jsem na dvou srazech, tak jsem musel do školy. Nějak to dávám dohromady. Už od základní školy mi učení nedělalo problém, míval jsem dobré známky. Na střední se to sice trochu zhoršilo, ale ne tak, že bych to nezvládal. Vždy se dokážu naučit a dostávám i dobré známky, aniž bych to čekal.

A co bude následovat po maturitě?

O vysoké škole jsem zatím nepřemýšlel. Ale strašně mě zajímají další jazyky, hlavně španělština. Když se povede maturita, chtěl bych ji začít studovat.

Jaké další vyhlídky máte do nového roku?

Po sportovní stránce chci dosáhnout co nejvíc úspěchů s devatenáctkou. Máme skvěle rozehraný pohár, který chceme vyhrát. Totéž platí i o Primaveře, v níž obhajujeme titul. Velké šance nám dávám i v Lize mistrů. A pak, jak už jsem zmínil, se chci zapojit v A týmu, v Serii A.

Co se týče reprezentace, rád bych odehrál co největší porci zápasů a na podzim pomohl jednadvacítce v kvalifikaci o mistrovství Evropy.

Více informací o Galavečeru Grassroots si přečtěte zde.