10. 8. 2017

Český fotbal ztratil legendu – odešel Rudolf Baťa

Český fotbal se vyrovnává s velmi smutnou zprávou a odchodem své legendy. Dnes, ve čtvrtek 10. srpna, zemřel ve věku 89 let Rudolf Baťa.

Někdejší excelentní hokejový rozhodčí, který po skončení kariéry bezmála 40 let pracoval pro fotbal – jako vrcholný funkcionář fotbalové asociace a také pražské Sparty, který byl v roce 2014 uveden do Síně slávy českého fotbalu.

Rudolf Baťa se narodil 4. září 1927 ve Zlíně, vystudoval strojní fakultu ČVUT v Brně a více než dvacet let pracoval jako konstruktér a projektant v ČKD v Praze. Po tuto dobu byl velice uznávaným hokejovým rozhodčím, působil na dvou olympijských hrách a na šesti mistrovstvích světa, řídil i sérii zápasů mezi výběrem NHL a Sovětským svazem. V padesáti skončil s aktivní činností a zároveň začala nová etapa jeho sportovního života.

V roce 1978 se stal generálním sekretářem fotbalového svazu, tuto funkci zastával devatenáct let a loučil se po stříbrném EURO 1996 v Anglii. Patřil k našim nejznámějším funkcionářům v rámci Evropy, postupně byl členem tří komisí Evropské fotbalové unie. Zařadil se mezi osobnosti světového fotbalu, kterým se dostalo cti převzít vyznamenání UEFA nazvané „ORDRE DU MÉRITE“.

Díky svým diplomatickým schopnostem, jazykovému vybavení a optimistické veselé povaze si vysloužil na mezinárodním poli přezdívku „Rudi aus Prag“. Tato značka otevírala dveře napříč fotbalovou Evropou a někdy řešila i zapeklité problémy…

Fotbalová asociace jej jmenovala čestným generálním sekretářem s možností navštěvovat zasedání výkonných výborů. V roce 2002 mu bylo uděleno nejvyšší fotbalové vyznamenání Cena dr. Václava Jíry a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy českého fotbalu.

Pro asociaci pracoval příležitostně i v době, kdy své zkušenosti a znalosti uplatňoval ve službách pražské Sparty. Vloni v září byl například vedoucím výpravy fotbalové jedenadvacítky na důležitém kvalifikačním utkání v Belgii. Na slavnostním obědě, pořádaném při této příležitosti belgickou asociací a pořádajícím městem Lovaň, doslova očaroval hostitele svým šarmem, výřečností a vahou své osobnosti.

Za téměř čtyřicet let v roli fotbalového funkcionáře zažil několik generací vynikajících fotbalistů. Získal nespočet fotbalových přátel. Teď bude všem chybět.

Fotbalová asociace České republiky vyjadřuje všem pozůstalým upřímnou soustrast.

Rozloučení s Rudolfem Baťou se uskuteční ve čtvrtek dne 17. srpna 2017 v 11:00 hodin při mši svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově.

Rudi, nikdy nezapomeneme!