4. 7. 2018

Česká stopa na MS

Společně s probíhajícím světovým šampionátem v Rusku se v dějišti mistrovství koná celá řada doprovodných akcí různého charakteru. Jedné z nich se účastnili také zástupci z České republiky, kteří v rámci projektu Gazprom Football for Friendship navštívili Moskvu a zahajovací utkání MS.

Sociálně rozvojová akce Football for Frienship, na které spolupracuje FIFA a jeden z jejích největších partnerů Gazprom, je určená pro děti ve věku okolo 12 let. Letos se konal její šestý ročník, ale rozsahem byla zcela ojedinělá a přispěla k tomu i Fotbalová asociace ČR, která se do projektu aktivně zapojila účastí mladých hráčů, jejich rodičů a také zástupců medií. „Je to jedna z aktivit, které nyní v asociaci výrazně podporujeme a navíc kluci měli jedinečnou příležitost zúčastnit se zahajovacího utkání MS, což se jim třeba už nemusí poštěstit, takže jsme byli jednoznačně pro,“ vysvětluje Ondřej Lípa, který měl organizaci české účasti na starosti a zpovzdálí na vše dohlížel i šéf asociace Martin Malík, který společně s generálním sekretářem Rudolfem Řepkou a vedoucím kanceláře předsedy Janem Paulym pobýval v Moskvě v rámci kongresu FIFA.

Do Moskvy zamířila s rodiči dvojice fotbalistů, z nichž jednoho pořadatelé zaměřili více na fotbalovou část akce a druhého na související aktivity včetně účasti při slavnostním ceremoniálu, kdy nastávající akademik Jakub Macák držel v hledišti českou vlajku. „Bál jsem se, ale naštěstí nebylo moc co pokazit,“ popisoval malý Jakub. „Stadion i všechno okolo bylo pro 13 leté kluky nepopsatelné,“ vyjádřila své dojmy i Jakubova maminka Veronika Macáková.

Celá akce se účastnilo rekordních 211 výprav, například i ta ze Svatého Vincence a Grenadiny nebo Šalamounových ostrovů. Téměř dva tisíce osob, které se každý den společně přesouvaly ruskou metropolí. Logistika tak byla nejsložitější částí i pro českou výpravu, která strávila v autobusech každý den několik hodin. Čeští mladíci se poznali s vrstevníky různých ras z různých zemí. Museli se zvládnout domluvit, neboť byli po většinu dne odděleni od dospělých, což byl také jeden z hlavních motivů akce. „Děti mezi sebou komunikují anglicky, každý tým má svého educatora, vzdělávače. Je tu spousta dětí i dospělých z Afriky, z malých států, ostrovů. Člověk je sleduje, jsou nadšení," vyprávěl Lukáš Zelenka, jehož syn Adam byl jedním z účastníků. Odměnou pro děti pak byla společenská návštěva v oceánografickém centru s představením kosatek a samozřejmě i samotná účast na zahajovacím utkání světového šampionátu. „Fotbal to nebyl úplně nejlepší, ale atmosféra a zážitek okolo pro nás opravdu velký,“ popsal začátek probíhajícího fotbalového svátku v Rusku Adam Zelenka.

Fotky a video ke shlédnutí: http://media.footballforfriendship.com 

Česká stopa na MS