Tři nejvyšší fotbalová vyznamenání a třiačtyřicet plaket pro oceněné za jednotlivé kraje a okresy měly být předány v úterý 5. května.

FAČR podle možností rozhodne o nejvhodnějším náhradním předání fotbalových ocenění.

Tři hlavní Ceny dr. Václava Jíry, které budou předány již dnes, v úterý 5. května, byly za rok 2019 uděleny Milanu Máčalovi, Zdeňku Pavlisovi a Františku Plassovi.

Milan Máčala (narozen 4. 8. 1943)

Celý život věnoval fotbalu, nejprve jako hráč působil třináct let postupně v TJ Gottwaldov, Viktorii Plzeň, TJ Vítkovice a nakonec v Sigmě Olomouc. Tam také začal v sedmatřiceti trenérskou kariéru. Byla velice úspěšná, postupně trénoval Sigmu Olomouc, Slavii Praha, na Kypru AEK Larnaka a po návratu Baník Ostrava se kterým dokázal získat dvakrát za sebou druhé místo v lize a byl v letech 1989 a 1990 oceněn titulem Trenér roku v Československu.

Po mistrovství světa 1990 v Itálii mu byla svěřena reprezentace, kterou vedl ve 24 utkáních s bilancí deset výher, sedm remíz a sedm proher. Zejména v první polovině svého působení byl velice úspěšný. Angažmá ukončil v březnu 1993 a v následujícím roce, v jednapadesáti letech, zamířil do klubu SC Kazma.

Jistě netušil, že v zemích Perského zálivu najde práci a druhý domov v následujících téměř pětadvaceti letech. Trénoval zde šest klubů a působil u šesti reprezentací, konkrétně Kuvajtu, se kterým vyhrál v roce 1997 mistrovství zemí Perského zálivu, Spojené arabské emiráty, znovu Kuvajt, Saúdskou Arábii, Omán a Bahrajn, se kterým mu o jediný gól unikl postup na mistrovství světa 2010 v Jižní Africe. Milan Máčala se stal skvělým a uznávaným propagátorem českého fotbalu a jeho trenérské školy v zahraničí. Nasbíral úctyhodných 245 mezistátních utkání.

Zdeněk Pavlis (narozen 24. 6. 1950)

Pracuje už přes čtyřicet let jako sportovní novinář a publicista. Působil v redakcích Zemědělských a poté Zemských novin, Lidových novin, Svobodného slova a nyní publikuje na nejnavštěvovanějším českém sportovním internetovém portálu www.sport.cz. Celé desetiletí spolupracoval se slovenským fotbalovým týdeníkem Tip, dvanáct let je předsedou Klubu sportovních novinářů ČR.

Se sportem procestoval polovinu zeměkoule, zúčastnil se osmi evropských a pěti světových fotbalových šampionátů, pěti olympijských her, stejně jako mistrovství světa a Evropy v krasobruslení, stolním tenise, vzpírání, atletice i dalších významných sportovních podniků. V poslední době se věnuje převážně fotbalu.

Z jeho předchozích knih stojí za připomenutí publikace z produkce nakladatelství XYZ Králové fotbalu a Klub ligových kanonýrů, které jsou věnovány největším postavám českého, resp. československého fotbalu, nebo publikace o olympijských hrách a fotbalových šampionátech či největších postavách českého sportu, zejména pak fotbalu.

František Plass (narozen 18. 4. 1944)

S fotbalem začínal v Plzni a tomuto městu zůstal jako hráč věrný po celou kariéru, a to i přesto, že přicházely nabídky na přestup ze slavnějších i kvalitnějších klubů. V týmu Škoda Plzeň, předchůdci dnešní Viktorie, odehrál čtrnáct let a v lize nastoupil k 163 zápasům, ve kterých dal z pozice libera 16 branek.

Jeho bilance mohla být až dvojnásobná, protože prakticky polovinu kariéry Františka Plasse působila Škodovka ve druhé lize. O jeho hráčských kvalitách svědčí, že se dokázal dostat do národního týmu, ve kterém odehrál jedenáct utkání, pomohl k postupu na MS 1970, ale do Mexika nebyl nominován. V roce 1968 hrál i ve slavném utkání proti Brazílii, které Československo vyhrálo 3:2. V tomto roce byl i čtvrtý v anketě Fotbalista roku.

Po skončení kariéry se věnoval trenérské práci, ve dvojici s Jiřím Lopatou se jim podařil husarský kousek, dostali RH Cheb poprvé v historii do první ligy. Už v roli hlavního trenéra působil ve Škodě Plzeň, trénoval Chomutov, Blšany, pražskou Duklu, Ústí nad Labem, znovu Cheb, Karlovy Vary a Tachov. Svůj život věnoval fotbalu v západočeském regionu a stal se nejen místní fotbalovou legendou.

Na doporučení okresních fotbalových svazů navrhly krajské fotbalové svazy za rok 2019 třiačtyřicet osobností na ocenění „OSOBNOST FOTBALU – nositel plakety Dr. Václava Jíry“. Jde o obětavé pracovníky, kteří fotbalu nezřídka věnovaly celý svůj život.

Přehled oceněných najdete ZDE.