19. 4. 2017

Ceny dr. Václava Jíry 2016: Karel Kroupa, Otto Beichel a Petr Krejčí

Bývalý reprezentant a útočník Brna Karel Kroupa, někdejší funkcionář a průkopník ženského fotbalu Otto Beichel a dlouholetý lékař národního mužstva Petr Krejčí se stali letošními držiteli Cen Václava Jíry.

Fotbalová asociace ČR je stejně jako předchozí laureáty vyznamenala za celoživotní přispění k rozvoji českého fotbalu. Předání cen se dnes odehrálo jako tradičně v Břevnovském klášteře v Praze, vyznamenaným předali ocenění místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal a generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Otto Beichel

Narozen 29. 6. 1936

Vloni v červnu oslavil osmdesáté narozeniny a velkou část života věnoval fotbalu. Byl jedním z průkopníků ženského fotbalu a velice se zasloužil o jeho rozvoj.

V roce 1979 založil fotbalový tým s názvem TJ Sokol Třebotov, který se později přejmenoval na SK Třebotov. Aktivně zde působil osmnáct let a ženský fotbal v Třebotově byl pojem. Za tu dobu družstvem prošlo více než osmdesát hráček, třebotovská děvčata sehrála 463 zápasů a byla úspěšná. Šestkrát vyhrál Třebotov druhou nejvyšší soutěž a ve třech ročnících startoval v první ženské lize. Krátce působil i ve funkci předsedy oddílu ženské kopané ve Spartě Praha.

V roce 1990 byla ženská kopaná oficiálně přijata pod ČMFS a Otto Beichel byl zvolen prvním předsedou ženské kopané. Ve funkci působil dlouhých třináct let, až do roku 2003. Podílel se na vzniku struktury ženských reprezentačních výběrů, kdy postupně vznikly reprezentace do devatenácti a do sedmnácti let.

Letošek je pro nás rokem ženského fotbalu a je nám ctí, že můžeme panu Beichelovi tímto způsobem poděkovat za práci, kterou v tomto odvětví odvedl. 

MUDr. Petr Krejčí

Narozen 18. 5. 1950

Po promoci na lékařské fakultě v roce 1974 pracoval v Hradci Králové, ale brzy přešel do Prahy a svoji kariéru spojil s Ústřední vojenskou nemocnicí, kde je vedoucím lékařem Interního ambulantního oddělení. Po atestacích v oborech vnitřní lékařství a tělovýchovného lékařství uplatnil tyto své odbornosti v práci na sportovním poli.

Petr Krejčí působí u reprezentace jako lékař již přes dvacet let. Nabídku stát se lékařem národního týmu obdržel v roce 1995 a o rok později byl u zisku stříbrných medailí na Mistrovství Evropy 1996 v Anglii. Nechyběl, stejně jako české reprezentace, na šesti mistrovstvích Evropy, kterých se národní tým bez přestávky zúčastnil. Je skutečným rekordmanem v účasti na mezistátních utkáních – brzy dosáhne počtu 250 oficiálních zápasů české reprezentace!

Je členem společnosti tělovýchovného lékařství, kardiologické společnosti a společnosti pro hypertenzi.

Dlouhodobě působí ve Zdravotní komisi Fotbalové asociace ČR, jejímž je předsedou. Komise se mimo jiné stará o školení lékařů působících u reprezentačních a klubových celků. 

Karel Kroupa

Narozen 15. 4. 1950

S fotbalem začínal v rodných Bosonohách, později přestoupil do Královopolské Brno. Do ligy poprvé zasáhl až v jednadvaceti letech, když předtím absolvoval dva roky v druholigové Dukle Tábor. Tam si ho vyhlédla Zbrojovka Brno a bylo to spojení na celý život.

Karel Kroupa se stal historicky nejlepším střelcem brněnského klubu, se kterým v roce 1978 získal mistrovský titul. V tomto ročníku se stal i králem ligových střelců a tento primát o rok později zopakoval. Ve 277 zápasech nastřílel 118 branek a je tedy členem Klubu ligových kanonýrů GÓLU. Jednadvacetkrát reprezentoval a v dresu národního týmu vstřelil čtyři branky.

Po šesti letech strávených v rakouských nižších soutěžích se Kroupa vrátil do brněnského klubu jako funkcionář na začátku devadesátých let. Klub byl v druhé lize a po skončení podpory ze strany Zbrojovky i silně zadlužený.

Pod vedením Karla Kroupy a s finančním zabezpečením ze strany Lubomíra Hrušky klub postoupil do první ligy, stal se jejím silným článkem a Za Lužánkami padaly rekordy v návštěvnosti. S odchodem Lubomíra Hrstky začaly ale finanční problémy a po příchodu nových majitelů se pozice Karla Kroupy oslabila, později v klubu skončil úplně.

To ale nic nemění na tom, že je zřejmě největší osobností v historii brněnského klubu a pochopitelně patří i mezi významné osobnosti českého fotbalu.

 

 

Ceny Dr. Václava Jíry

za rok 2016 

Pražský fotbalový svaz

Tomáš Hubáček
Vloni na Silvestra oslavil šedesátku, jak jinak než na fotbalové Julisce, sídle Dukly Praha, se kterou spojil svůj život. Působil zde ve funkci trenéra družstva mladších žáků a mladšího dorostu, později pečlivě pracoval jako sekretář mládeže. Po návratu profesionálního fotbalu, v ročníku 2007/2008, je hlasatelem, nejprve při utkáních druhé a později i první ligy. Návštěvníci zápasů na Julisce znají jeho osobitý projev. 

Bohuslav Slavík
V neuvěřitelných 13 tisících fotbalových zápasů působil s píšťalkou nebo na lajně pan Slavík, který se stal rozhodčím v jednadvaceti letech v roce 1972. Působil i v 2. Národní lize i v divizi. Na Pražském fotbalovém svazu je lektorem pravidel více než dvacet let, a ještě o patnáct let déle je delegátem utkání. Navíc působí v obsazovacím úseku Komise rozhodčích PFS. Býval ale i předsedou dnes již neexistujícího Stadionu Žižkov, či delegátem fotbalového svazu pro ČFL a divize.

Jaroslav Stumpf
Šestašedesátiletý bývalý fotbalista, který v mládežnických kategoriích oblékal dresy Sparty Praha a Viktorie Žižkov, zasvětil prakticky polovinu života klubu, který patří mezi zakládající členy Českého svazu fotbalového v roce 1901 – kdysi slavného ČAFC! Pracoval v něm pět let jako funkcionář, v letech 1990 až 2016 byl předsedou ČAFC Praha a v současné době je v klubu hospodářem.

Středočeský krajský fotbalový svaz

Zdeněk Lev
Šedesátku oslaví letos v listopadu pan Lev, člen Sportovně technické komise OFS Kolín. Od svých deseti se pohyboval ve fotbalovém prostředí. Jako hráč působil v okresních a krajských soutěžích, trénoval žáky i dorostence. Poté se stal rozhodčím a po dvacet let patřil k nejlepším v okrese.

František Marek
Okresní fotbalový svaz z Mladé Boleslavi navrhl na ocenění za celoživotní práci pro fotbal šestaosmdesátiletého pana Marka, bývalého hráče mladoboleslavské Aston Villy. Po skončení kariéry hráče se stal rozhodčím a utkání řídil do svých 75 let! Vedle toho byl dlouholetým pracovníkem odborných komisí OFS Mladá Boleslav, konkrétně například sekretářem Sportovně technické komise a členem Revizní komise.

František Ptáčník
Byl jedním ze zakládajících členů fotbalového oddílu TJ JAWA Pecerady, kde působil nejprve jako hráč, pak tam v letech 1972 až 2010 vykonával funkci předsedy a po určitý čas i trénoval i mládež. V letech 1998 až 2013 trénoval dorost v oddíle FK Fercom Týnec nad Sázavou. V letech 2004 a 2005 vedl okresní výběry OFS Benešov. Nyní již pátým rokem působí ve funkci vedoucího mužstva SK Posázavan Poříčí nad Sázavou. Je dlouholetým členem Výkonného výboru OFS Benešov, a od roku 1990 i předsedou okresní disciplinární komise. Býval i členem DK Středočeského kraje.

 Jihočeský krajský fotbalový svaz

Mgr. Jiří Hart
Jedenasedmdesátiletý pan Hart býval úspěšným hráčem v Lišově a řadu let nejlepším střelcem v soutěžích, ve kterých působil. Po ukončení hráčské kariéry dvacet let trénoval mládež a posléze i družstva mužů. Od roku 1965 v lišovském klubu zastával řadu funkcí, od předsedy po hospodáře, momentálně je místopředsedou fotbalového klubu a předsedou celé tělovýchovné jednoty. Po dvě volební období byl starostou Lišova a má velkou zásluhu na vybudování moderního sportovního areálu SK Lišov.

Václav Krejčí
Třiašedesátiletý Václav Krejčí je zakladatelem fotbalu ve Lnářích, dlouholetý funkcionář a předseda fotbalového oddílu Sokol Lnáře. Zároveň je po celou dobu správcem hřiště a velkou měrou se zasloužil o rekonstrukci zázemí. Především jeho zásluhou se vznikla v malé obci mládežnická družstva starších a mladších přípravek. Od roku 2010 je ve Výkonném výboru OFS Strakonice, je i členem Sportovně technické komise OFS.

Josef Míchal
Jednasedmdesátiletý Josef Míchal býval v letech 1968 až 2001, tedy třiatřicet let aktivním rozhodčím na okrese Jindřichův Hradec. Ještě déle působí jako obětavý funkcionář v TJ Sokol Staré Město pod Landštejnem, kde zároveň dlouhá léta trénoval družstva nejrůznějších mládežnických kategorií. Aktivitou a pracovním elánem pomohl k vybudování nového travnatého hřiště ve svém klubu. Býval i členem výkonného výboru OFS Jindřichův Hradec a již několik volebních období je ve Sportovně technické komisi okresu.

Plzeňský krajský fotbalový svaz

Petr Chrástek
Sedmdesáti let se vloni dožil pan Chrástek, kterého navrhl na toto vyznamenání Okresní fotbalový svaz Plzeň-město. Pan Chrástek býval dlouholetým hráčem kopané na nejrůznějších úrovních, později se stal trenérem mládeže i dospělých a zapojil se i do funkcionářské práce na okrese, je druhé volební období předsedou Komise mládeže OFS a zároveň i členem výkonného výboru na okrese.

Jaroslav Netrval
V březnu oslavil šestašedesátku dlouholetý obětavý funkcionář oddílu kopané TJ Tlučná. Okresní fotbalový svaz Plzeň-sever, ve kterém pan Netrval pracuje více než dvacet let v disciplinární komisi, jej navrhl na toto vyznamenání, které je za rozvoj fotbalu v okresních podmínkách.

Alois Pták
Pětaosmdesátiletý pan Alois Pták býval úspěšným fotbalistou, hrával například divizi za TJ Klatovy. Pak se stal trenérem dospělých i mládeže. Trénoval klatovské žáky, kteří svého času hrávali žákovskou ligu a mezi jeho odchovance patří například bratři Hoškové, kteří se objevili i ve Slavii Praha. Podílel se na školení nových trenérů, byl dlouholetým předsedou trenérsko metodické rady OFS. Působil po dvacet let v předsednictvu OFS Klatovy.

Karlovarský krajský fotbalový svaz

Josef Bouček
Už v šesti, v roce 1959, začal hrát za žáky Lokomotivy Mariánské Lázně. S aktivním fotbalem končil ve dvaadvaceti, ale hned se dal na trénování v Sokole Velká Hleďsebe. Je příkladem věrnosti jednomu klubu a také oddanosti fotbalu. Vždyť mládež v místním Sokole trénuje už více než čtyřicet let, navíc – od roku 1979 – je ve výboru oddílu, sekretářem klubu a vedoucím mládeže.

Oldřich Macháček
V devíti letech obul žákovské kopačky v družstvu FK Nová Role a fotbal tam hrál až do roku 1986, kdy ve čtyřiatřiceti letech končil. Pak si ještě na přelomu čtyřicítky zahrál šest let za SK Božičany. Od roku 1973 je funkcionářem v FK Stará Role, od roku 1983 sekretářem klubu.

Bc. Pavel Makoň
Dvaašedesátiletý Pavel Makoň hrával aktivně fotbal v mládežnických družstvech v Brně. Na Karlovarsku začal v roce 1984 trenérskou kariéru a šest let trénoval FK Baník Sokolov. Pak třináct let působil ve funkci předsedy v FK Olympie Březová, další tři roky byl předsedou FK Baník Sokolov. Od roku 2006 až dosud je předsedou představenstva a ředitelem druholigového klubu FK Baník Sokolov a.s.

Ústecký krajský fotbalový svaz

Václav Budka
Okresní fotbalový svaz v Ústí nad Labem nominoval na udělení plakety jedenasedmdesátiletého obětavého funkcionáře a sekretáře TJ ČSAD Libouchec Václava Budku. Ten s klubem, který má kromě týmu mužů v 1.A. třídě i družstvo žáků a starou gardu, spojil svůj život.

Ivan Teuber
Do čtyřiceti let byl hráčem Sokola Libočany, ještě za aktivní činnosti se stal i funkcionářem, nejprve v Libočanech a později ve Slavoji Žatec, kde působí dosud. Řadu let vykonával funkci vedoucího týmu dospělých, více jak deset let je správcem areálů v Žatci a v Libočanech a při domácích utkáních i hlavním pořadatelem. Před dvěma měsíci oslavil pan Teuber sedmdesátku. Gratulujeme!

František Zeman
Okresní fotbalový svaz Most nominoval pana Zemana, dlouholetého fotbalového funkcionáře, který se více než dvacet let věnuje mládežnickému fotbalu v klubu SFK Meziboří, kde je také aktivním a pracovitým členem výkonného výboru. Fotbalu věnuje veškerý volný čas.

Liberecký krajský fotbalový svaz

Ing. Ladislav Bím
Sedmačtyřicet let hrál aktivně fotbal na okresní až krajské úrovni za Sokol Rozstání, Český Dub a Duklu Opatovice nad Labem. Zapojil se i do funkcionářské práce, od roku 1968 byl několik volebních období členem výboru Sokola Rozstání, od roku 2002 je předsedou v tomto klubu. Pracuje i na úrovni OFS, od roku 2007 až dosud je předsedou Kontrolní komise OFS Liberec. Letos v listopadu oslaví sedmdesátku.

Ladislav Čičmanec
Kariéru začínal jako odchovanec tehdejšího TJ LIAZ Jablonec, v letech 1979 až 1981 chytal druhou ligu za Děčín a kariéru končil v Elitexu Jablonec nad Nisou-Mšeno. Po roce 1994 býval rozhodčím 1. a 2. Ligy, od roku 2002 delegátem první ligy. Od roku 2000 je předsedou OFS Jablonec nad Nisou a předsedou FK Jiskra Mšeno. Od roku 2006 je rovněž předsedou okresní organizace ČUS v Jablonci. Vloni v červenci oslavil pan Čičmanec šedesátiny.

Jiří Obrovský
Sedmdesát pět let slavil letos v lednu pan Jiří Obrovský, který se plných sedmačtyřicet roků věnuje funkcionářské činnosti v klubu Jiskra Nový Bor. Vystřídal pozice vedoucího družstva i sekretáře, býval i předsedou v době, kdy Jiskra působila v divizi. Zároveň se stal i dopisovatelem okresního tisku a referoval o utkáních. V současnosti vykonává funkci sekretáře a významně se podílel na vydařených oslavách padesátého výročí novoborského fotbalu. Druhé volební období je členem Odvolací a revizní komise Libereckého krajského fotbalového svazu.

Královéhradecký krajský fotbalový svaz

Josef Bajer
Šestašedesátiletý Josef Bajer je dalším z funkcionářů, kteří zasvětili fotbalu život. Od roku 1975 nepřetržitě po 39 let pracoval ve Sportovně technické komisi krajského fotbalového svazu, vedle toho byl i šest let v krajské komisi rozhodčích a dělal sekretáře v Sokole Kukleny. Od podzimu 2015 je v STK OFS Hradec Králové. O tom, že fotbalu věnuje veškerý čas svědčí bilance v roli delegáta na utkání, v rámci působení Řídící komise fotbalu v Čechách byl delegován ke 138 zápasům, v rámci kraje  to zatím je 747 utkání!

Vlastimil Hradecký
S fotbalem začal v roce 1954 v sedmi letech, hrával za Dynamo Smiřice, Spartak Hradec Králové, Sokol Myštěves, Duklu Písek a TJ Kopidlno. Poté se na šestnáct let stal rozhodčím a logicky cesta vedla do funkce delegáta svazu na krajských soutěžích. Je funkcionářem na okresní a krajské úrovni – od roku 1992 dosud je členem Výkonného výboru OFS Jičín, od roku 1998 stále vykonává funkci předsedy Disciplinární komise na okrese. Tři volební období byl členem VV KFS Hradec Králové a Komise delegátů na KFS. Před šestnácti dny oslavil sedmdesátiny. Gratulujeme!

PaeDr. Bohuslav Fanta
Začínal s fotbalem v žácích Tepny Nové Město nad Metují v roce 1946 a až do roku 1981, tedy do svých pětačtyřiceti, hrával za místní Spartak. Ještě jako hráč začal s trénováním žákovských družstev. Ač později trénoval i týmy dospělých, hlavní aktivitou byla příprava mladých fotbalistů, které trénoval do svých pětasedmdesáti v novoměstkém Spartaku a v Městském fotbalovém klubu. Ve fotbale působil úctyhodných 65 let a i dnes v osmdesáti, které oslavil v listopadu, sleduje dění v klubu.

Pardubický krajský fotbalový svaz

Bc. Antonín Kadlec
Prvního července oslaví šedesátiny pan Kadlec, dlouholetý fotbalový funkcionář na úrovni klubu, okresu, kraje i na celostátní úrovni. Byl předsedou SK Masokombinát Polička, Do loňského roku vykonával funkci předsedy Výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Svitavy a předsedy Odvolací a revizní komise Pardubického KFS. Je členem Odvolací komise FAČR.

František Malý
TJ Tatran Hrochův Týnec a František Malý, který vloni na podzim oslavil sedmdesátku, jedno jsou po dlouhá desetiletí. Pan Kadlec býval hráčem Tatranu ve všech věkových kategoriích a končil v osmatřiceti létech činnost, následně se stal funkcionářem a až dosud je ve vedení klubu, členem výkonného výboru. Od roku 2000 do současnosti je sekretářem Tatranu.

Květoslav Záleský
Pan Záleský je dlouholetou osobností fotbalového dění na Přeloučsku. Bývalý hráč a trenér klubů na úrovni okresu a kraje, později byl hospodářem v TJ Energetik Chvaletice. V současnosti je sekretářem a administrátorem v TJ Sokol Kojice. Letos v říjnu oslaví šedesátiny. Gratulujeme!

Krajský fotbalový svaz Vysočina

František Ošmera
Panu Ošmerovi bude v červnu šestasedmdesát let a stále je fotbalovým rozhodčím v okresních soutěžích na Třebíčsku. Na okresní úrovni hrával fotbal do pětatřiceti, činnost ukončil kvůli zranění a jeho klub Sokol Horní Újezd ho přihlásil bez jeho vědomí na školení rozhodčích. Jak říká – dodnes je za to vděčný. Rozhodování zápasů ho baví a vloni oslavil 40. výročí aktivní činnosti, má odřízeno na 2800 zápasů!

Josef Procházka
Je dlouholetým funkcionářem na okrese Žďár nad Sázavou. Hrával za Sokol Jimramov, za Tatru Kopřivnice, čtyři roky byl rozhodčím. Od roku 1981 byl deset let trenérem mládeže ve ŽĎAS Žďár nad Sázavou, od stejného roku působil pět let ve Sportovně technické komisi OFS. Trénoval i pět let muže v Družstevníku Jívoví. Osmadvacet let už je členem Disciplinární komise OFS, zároveň je od roku 2004 až dosud členem Výkonného výboru OFS ve Žďáru. V červnu oslaví sedmdesátiny. Gratulujeme!

Josef Staněk
Již 34 let je nepřetržitě předsedou fotbalového oddílu TJ Sokol Havlíčkova Borová, kde předtím působil jako aktivní hráč. Dokázal posunout sportovní a společenskou laťku svého oddílu výše, například všechna družstva působí v krajských soutěžích. Od roku 1988 je v nejrůznějších komisích na OFS Havlíčkův Brod, kde byl v roce 1995 zvolen předsedou Sportovně technické komise a místopředsedou svazu a tyto funkce vykonává dodnes. V roce 2001 mu byla udělena cena Osobnost fotbalu, v roce 2010 byl oceněn OFS a o dva roky později i Krajským svazem Vysočina. Byl iniciátorem a spoluautorem publikace Fotbal Havlíčkobrodska, která mapuje okresní fotbalové dění.

Jihomoravský krajský fotbalový svaz

Ing. Josef Foltýn
Od roku 1994 trénoval mládež v Šardicích, kde se postupně mládežnická základna rozrostla ze dvou na šestnáct družstev a v roce 2005 byl klubu přidělen statut Sportovního centra a Sportovního střediska mládeže. Práce se zúročila v postupu týmu mužů do divize. V roce 2010 se celá základna přesunula do Hodonína, kde výchova mladých hráčů pokračuje pro celý region. V současnosti trénuje muže v Nikolčicích a mládež v Krumvíři. Býval členem komise mládeže v Praze, v současnosti je předsedou Komise mládeže na OFS Hodonín a členem KM při Jihomoravském krajském svazu.

Jaromír Janíček
S fotbalem začínal v rodných Lažánkách, odkud zamířil do sousední Rudice, kde zapustil pevné fotbalové kořeny. V klubu je v různých funkcích od roku 1982, od roku 1988 je nepřetržitě předsedou Rudice. Od ledna 2013 pracuje ve Výkonném výboru OFS Blansko a je členem okresní disciplinární komise. V listopadu oslaví sedmdesátiny.

Mgr. Alois Špičák
Od žákovských let hrával fotbal v Mouřínově, kde začal i s funkcionářskou činností. V Bučovicích končil hráčskou činnost a v roce 1984 se tam stal trenérem mládeže. Mladým fotbalistům se v Bučovicích věnuje, se šestiletou přestávkou, kdy trénoval tým dospělých, dodnes. Zároveň byl přes dvacet let ve výboru bučovického klubu a osmnáct let sekretářem. V posledních dvaceti letech pracuje v různých funkcích na OFS Vyškov a pro KFS v komisích mládeže a trenérsko-metodické komisi.

Olomoucký krajský fotbalový svaz

Luděk Langhammer
Hráčskou, trenérskou a funkcionářskou kariéru spojil s Tatranem Písařov, kde trénoval mládež. Po ukončení hráčské činnosti se stal rozhodčím na okresní a krajské úrovni. V současnosti je delegátem na kraji. V oddíle prošel řadou funkcí, stejně jako na OFS v Šumperku, kde je místopředsedou okresního svazu a předsedou Hospodářské komise. K tomu je i pokladníkem v Tatranu Písařov.

Rüdiger Nistler
Třiasedmdesátiletý pan Nistler patří k legendám fotbalu v Jeseníku, v místním klubu se angažuje plných šedesát let. Začínal v žákovském týmu, ale už v sedmnácti byl přeřazen do mužstva dospělých. Šestadvacet let působil na pozicích brankáře nebo stopera… Pak se stal trenérem, střídavě vedl družstva dospělých, byl ale po nějaký čas vedoucím mužstva. Později pracoval jako správce stadionu a kustod klubu.

Pavel Winkler
Devětasedmdesátiletý pan Winkler zasvětil život fotbalu v TJ OP Prostějov, od roku 1949 tam hrál fotbal, dotáhl to až do divize. Kvůli zranění skončil předčasně hráčskou činnost, ale hned začal s prací funkcionáře. Byl dlouholetým sekretářem klubu a po jeho zániku v roce 1995 se začal věnovat funkcionářské práci v TJ Haná Prostějov, kde je dodnes. V devadesátých letech se stal členem Disciplinární komise na okrese Prostějov a činnost v ní ukončil až vloni.

Moravskoslezský krajský fotbalový svaz

Zdeněk Duda
Býval dobrým fotbalistou, hrával mimo jiné za TJ NHKG Ostrava. Po aktivní kariéře se stal rozhodčím a dotáhl to až do první celostátní ligy. V osmdesátých letech začal na OFS Frýdek Místek s funkcionářskou činností, v současné době je již třetí období předsedou OFS. Pracuje i ve výkonném výboru Moravskoslezského KFS a zároveň je iředsedou okresního sdružení České unie sportu.

Petr Špička
Okresní fotbalový svaz v Karviné nominoval na ocenění pana Špičku za celoživotní činnost ve fotbale, ve kterém postupně působil jako hráč, trenér a funkcionář karvinských klubů. Zároveň pracoval na úrovni okresu v nejrůznějších funkcích, v současnosti je členem Sportovně technické komise OFS Karviná.

Ing. Rostislav Štěpán
S fotbalem začal v deseti v roce 1959 v žáčcích Sokola Lichnov a u nejrozšířenější sportovní hry zůstal až do dneška. Hrával až do čtyřicítky, přitom stačil ještě trénovat ve svém klubu Sokol Sosnová a navíc i pět let řídit zápasy jako rozhodčí na okrese. Pak postupně trénoval týmy dospělých v Hlavnici, Horním Benešově, Litultovicích a nakonec do roku 2013 ve Velkých Heralticích, kde postoupili ze čtvrté třídy až do 1.B třídy. Ve Velkých Heralticích je zároveň od roku 2014 předsedou.

Zlínský krajský fotbalový svaz

Stanislav Koleček
Tělovýchovná jednota Juřinka zaslala návrh na ocenění pana Kolečka, který většinu času ze svého sedmasedmdesátiletého života věnoval místnímu oddílu kopané. Zasloužil se nejen o jeho vznik, ale i o vybudování sportovního areálu v Juřince. Od roku 1967 do roku 2000 v oddíle pracoval jako tajemník, od roku 1981 dosud se stará o vedení kroniky klubu.

Ida Olšová
Fotbalový klub Bystřice pod Hostínem navrhl na vyznamenání paní Idu Olšovou za dlouholetou obětavou činnost ve prospěch tohoto klubu. Začala v roce 1988 ve funkci vedoucí družstva žáků, později se posunula k týmům dorostu a posléze mužů. V roce 1990 se stala sekretářkou klubu a tuto práci vykonávala pětadvacet let. K tomu pracovala také jako hospodářka.

Pavel Žák
Sedmdesátiletý pan Žák je fotbalovou osobností Uherského Hradiště z doby, kdy se v tomto městě ještě nejvyšší soutěž nehrála. Přitom byl ale vynikajícím fotbalistou a za místní Slováckou Slavii hrával v obraně i druhou fotbalovou ligu. Ve stejném klubu pak pokračoval ve funkci trenéra. Vystřídal družstva mládeže i týmy dospělých, v letech 1992 až 1999 trénoval ligový dorost Slovácké Slavie a poté se věnoval trenérské činnosti v FK Kunovice.